Zahraničí

EU chce hlídat vývoz vakcín. Mohly být lepší smlouvy, připustil Babiš

V pátek pokračuje dvoudenní online summit prezidentů a premiérů členských států EU. Lídři evropských zemí se shodli, že Unie musí urychlit výrobu a distribuci vakcín proti covidu-19 a přísněji kontrolovat jejich vývoz. V otázce kompenzace nerovného rozdělení dávek ale společnou řeč nenašli. Dalším jednáním lídři pověřili velvyslance členských států.

Jedním z hlavních témat summitu je nerovnoměrné rozdělování vakcín napříč kontinentem. "Shodli jsme se, že je nutné udělat něco v rychlosti, jak jsou vakcíny do jednotlivých částí EU dodávány," sdělil Babiš. Stál by o to, aby se očkovací látky rozdělovaly podle počtu obyvatel. "Potřebujeme opatření zlepšit a lépe zacílit," dodal Babiš s tím, že ze 380 žádostí o vývoz mimo EU byla jen jedna odmítnuta. 

Prezidenti a premiéři se shodli také na tom, že EU musí přísněji kontrolovat vývoz vakcín. Může tak dojít k tomu, že firmy, které nedodržují slíbené dodávky, budou mít zakázaný export. Opatření cílí zejména na společnost AstraZeneca. "Oproti 120 milionů dávek jich dodá jen 30 milionů a příští kvartál není o nic lepší," oznámil Babiš. Co se České republiky týče, ta se měla dočkat 600 tisíc dávek vakcíny, dostane nakonec ale jen 40 tisíc.

Související obsah

 

"Možná bylo potřeba lépe vyjednat smlouvy. Zaznamenal jsem, že britský ministr zdravotnictví má lepší smlouvu s AstraZenecou než Evropa,“ sdělil český předseda vlády. V současné době podle něj s firmou probíhají další jednání. "Jejich dodavatelská morálka je nepřijatelná," dodal. 

Podle premiéra Andreje Babiše se podařilo vyjednat urychlenou dodávku deseti milionů dávek od firmy Pfizer/BioNTech, která dorazí už ve druhém čtvrtletí letošního roku. Použít by se podle něj měla právě na vyvážení nerovností v distribuci mezi státy EU. 

Ve čtvrtek večer se k jednání evropských lídrů připojil americký prezident Joe Biden. "Poprvé po jedenácti letech se k nám připojil prezident Spojených států. Naposledy to byl před jedenácti lety Barrack Obama," komentoval návštěvu předseda Evropské rady Charles Michel. Na premiéra Andreje Babiše jeho vystoupení udělalo dobrý dojem, vidí v něm potenciál pro bližší spolupráci se Spojenými státy. Jak sám řekl, doufá, že až USA bude mít naočkováno, podpoří američtí výrobci i státy EU.

Za normálních okolností by šlo o mimořádnou událost. Teď ji ale zastínila pandemie koronaviru a spory, které mezi jednotlivými státy panují. 

"Když mají některé evropské státy mnohem méně vakcín než ostatní, tak si myslím, že je to pro Evropu velký problém. A dokonce si myslím, že pokud neexistuje řešení, mohlo by to Unii způsobit škodu, jakou jsme dlouho neviděli," vyjádřil se k problému rakouský kancléř Sebastian Kurz. 

Aby unie zajistila dostatek vakcín pro Evropany, chtějí některé státy zakázat vývoz za hranice EU. "Jasně vidíme, že britské závody vyrábějí pro Británii, americké závody jen pro USA. Proto jsme závislí na tom, co vyrobíme v Evropě," sdělila německá kancléřka Angela Merkelová.

Související obsah

Zákaz vývozu by se nejvíce dotkl Velké Británie, která návrh dlouhodobě kritizuje. "Takové kroky mohou způsobit to, že si firmy příště rozmyslí, kde budou investovat," upozornil britský premiér Boris Johnson.

Podle imunologa Václava Hořejšího je léto "v normálu" reálné. Musíme ale rychle očkovat. Podívejte se na celý rozhovor z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz