Zahraničí

Teroristé v Mosambiku drží v hotelu přes 180 lidí

Teroristé v Mosambiku drží v hotelu přes 180 lidí
Zdroj: Profimedia

Více než 180 lidí včetně zahraničních pracovníků projektu na zkapalnění zemního plynu je už třetím dnem uvězněno v hotelu v severomosambickém městě Palma v obležení džihádistických povstalců, uvedla v pátek s odvoláním na tamní bezpečnostní zdroje agentura AFP.

Džihádističtí ozbrojenci  v tomto pobřežním městě v provincii Cabo zaútočili už ve středu a donutili vyděšené obyvatele uprchnout do okolního lesa. Zaměstnanci areálu na zkapalnění zemního plynu (LNG) spolu s vládními pracovníky našli útočiště v hotelu Amarula Palma.

Tamní projekt na zkapalnění plynu provozuje francouzský ropný gigant Total, který je hlavním investorem v hodnotě 20 miliard dolarů. Svůj podíl má v projektu dalších šest mezinárodních firem včetně ExxonMobilu.

Související obsah

"Téměř celé město bylo zničeno. Mnoho lidí je mrtvých," uvedl jeden z pracovníků na stránkách LNG. Neuvedl však žádné podrobnosti o obětech ani jejich národnosti. "Když místní utíkali do buše, pracovníci rafinerie včetně cizinců, se uchýlili do hotelu Amarula, kde čekají na záchranu," dodal pracovník LNG s tím, že si nepřeje být jmenován.

Organizace Human Rights Watch uvedla, že útočníci jsou spojeni se skupinou známou místně jako Al-Šabáb, která nemá žádné známé přímé spojení se somálskou džihádistickou organizací s podobným jménem. Několik svědků organizaci potvrdilo, že viděli těla na ulicích a obyvatele prchající poté, co bojovníci al-Šabábu zahájili palbu na lidi a budovy.

Jihoafrický zpravodajský web News24 informoval, že během útoku zemřel jeden jihoafrický státní příslušník. Další pracovník rafinerie subdodavatelské společnosti Total uvedl, že nad hotelem v pátek letěly vrtulníky, které se snažily najít "koridor pro záchranu přibližně 180 lidí uvězněných v hotelu".

Na sociálních sítích koluje neověřené video, na kterém neznámý muž natočil hotelovou halu, kde na terase polehává několik lidí. V pozadí je slyšet zvuk vrtulníku. "Nevíme, jestli nás zachrání," řekl a dodal, že v hotelu docházelo jídlo, ale voda je stále k dispozici. Mosambická vláda ve čtvrtek potvrdila útok na město a uvedla, že vojáci zahájili ofenzívu, aby vytlačili bojovníky z města.

Nové kolo útoků začalo ve středu jen několik hodin poté, co Total oznámil postupné obnovení práce na projektu zkapalněného zemního plynu, který brzdilo pokračující povstání v regionu.

Ozbrojenci spojení s tzv. skupinou Islámského státu zaútočili na vesnice a města po celé provincii, což způsobilo, že téměř 700 000 lidí uprchlo ze svých domovů. Podle americké agentury pro shromažďování dat Armed Conflict Location and Event Data (ACLED) si násilí vyžádalo nejméně 2600 mrtvých, z toho polovinu civilistů.

Americké velvyslanectví v Maputu v pátečním prohlášení útok na Palmu odsoudilo a přislíbilo svůj závazek "spolupracovat s mosambijskou vládou na boji proti násilnému extremismu".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz