Zahraničí

Skotové chtějí nezávislost. Museli by se ale hned vrátit do EU

Skotové chtějí nezávislost. Museli by se ale hned vrátit do EU
Zdroj: Profimedia

Pokud by se Skotsko mohlo okamžitě vrátit do Evropské unie, volili by jeho obyvatelé rozvázání svazku s Londýnem. Bez opětovného vstupu mezi země sedmadvacítky by radši zůstali součástí Velké Británie. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění.

Tábory příznivců a odpůrců nezávislosti Skotska jsou vyrovnané. Podle nejnovějšího průzkumu deníku The Courier by 51 procent obyvatel hlasovalo pro setrvání ve Velké Británii.

Pokud by ale země získala záruku členství v Evropské unii, síly se obracejí a 53 procent Skotů by se vyslovilo pro nezávislost. Podpora pokračování členství v někdejší osmadvacítce byla při referendu o brexitu ve Skotsku obecně vyšší než v jiných částech ostrovního království.

Skotsko čekají v květnu volby a podle průzkumu v nich vládnoucí konzervativci propadnou. Získali by pouze 21 procent, zatímco Skotská národní strana, která prosazuje nezávislost, rovných 50 procent. 

Související obsah

Zatím poslední referendum o nezávislosti Skotska proběhlo v roce 2014, dva roky před hlasováním o brexitu. Výsledky byly podobně vyrovnané jako teď. Odchod ze Spojeného království si přálo 45 procent lidí, 55 procent chtělo zůstat.

Předpokládá se, že Skotská národní strana bude chtít v případě výhry vyvolat další referendum.

Skotové volají po referendu už od celostátních voleb z roku 2019. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz