Domácí

Po zprovoznění webu má sčítání stále problémy. Odpovědi nejdou odeslat

Statistický úřad po 17. hodině oznámil, že obnovil on-line sčítání. Samotné sčítání lidu, které začalo o půlnoci na sobotu, mělo od rána totiž výpadky a nefungovalo. I po obnovení provozu ale lidé stále hlásí problémy.

Webové stránky scitani.cz, na kterých má v následujících týdnech probíhat elektronické sčítání lidu, od rána nefungovaly. Portál se otevřel o půlnoci na sobotu, výpadky začaly okolo šesté hodiny ráno. Statistický úřad následně web po 17. hodině opět zprovoznil.

Lidé si ale nadále stěžují na problémy. "Služba je dočasně nedostupná, opakujte prosím akci později," hlásí lidem web při pokusu odeslat výsledky. "Spravte to pořádně a neotravujte nám život tím, že budeme ztrácet čas desítkami pokusů se přihlásit nebo to vůbec vyplnit," vzkazuje Českému statistickému úřadu (ČSÚ) jeden z mnoha naštvaných lidí na twitteru.

Podobný problém oznamují i další. Nad vyplňováním stráví mnoho času, odeslat jim ale odpovědi nejdou. Vyplněné údaje si podle nich systém nepamatuje.

"V jednu chvíli se hlásí až 60 tisíc uživatelů, proto má systém občasné výpadky. Prosíme všecny, aby mu dali trochu času, a pokud se jim nedaří přihlásit, aby to zkusili později. Máme na to 14 dní," sdělila redakci TN.cz mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová.

 

Problémy byly už od rána

  

Po zadání osobních údajů se web dlouho načítal, vyplňovat požadované informace potom ale uživatele nepustil. Stejné problémy měla i aplikace Sčítání21. Český statistický úřad (ČSÚ) po osmé hodině formulář raději úplně vypnul, aby mohl problémy opravit.

"Z důvodu enormího zatížení byl ze strany ČSÚ ten formulář znepřístupněn. Příčiny analyzujeme a na zprovoznění pracujeme," řekla TN.cz mluvčí letošního sčítání Jolana Voldánová. "Chtěla bych potvrdit, že údaje z už vyplněných formulářu nejsou žádným způsobem ohroženy," dodala.

Související obsah

Podle ředitele ČSÚ Marka Rojíčka se nejedná o kybernetický útok. Pravděpodobnou příčinou byla závada vyhledávače adres s našeptávačem, který se přetížil. "Jsme v intenzivním kontaktu s dodavatelem. Ten si je naprosto vědomý, o jak velký problém jde. Je pro něj prioritou to odstranit. Nejsme schopni říct, kdy systém spustíme. Nejprve to musí být bezpečné," řekl na tiskové konferenci s tím, že období pro vyplnění formuláře se kvůli výpadku nejspíš prodlouží.   

Sčítání lidu na internetu potrvá dva týdny do 9. dubna. Lidé, kteří se "nesečtou" elektronicky, budou mít možnost od 17. dubna do 11. května vyplnit papírový formulář.

Nic neobvyklého 

Češi jsou na výpadky služeb podobného druhu zvyklí. Když loni v prosinci odstartoval internetový obchod s elektronickými dálničními známkami, většinu prvního dne nefungoval. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) šlo o záměr, aby se web nepřetížil nebo na něj nezaútočili hackeři (psali jsme zde).

Výpadky doprovázely i spuštění rezervačního systému na očkování v polovině ledna, lidem nechodily ověřovací kódy. Odborník na kyberbezpečnost dokonce zjistil, že je portál špatně zabezpečený a zadávané rodné číslo se nešifrovalo (podrobnosti tady).

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček prosí občany o trpělivost. Podívejte se na rozhovor z Televizních novin:

Podívejte se na návod, jak vyplnit elektronický sčítací formulář:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz