Domácí

Začalo sčítání lidu! Takto vyplníte formulář. PODROBNÝ NÁVOD

Letošní sčítání výrazně komplikuje pandemie, bylo proto připravováno tak, aby se co nejvíce omezilo setkávání lidí. Převážně by tak lidé měli využívat elektronické formuláře. Otázek je letos méně, část informací totiž získá úřad z registrů. Kdo se nebude chtít sečíst on-line, může využít klasický listinný formulář.

O půlnoci v noci z pátku na sobotu začalo v Česku tradiční sčítání lidí, domů a bytů. To se děje vždy jednou za 10 let. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Sečíst se musí i lidé, kteří pracují dlouhodobě v zahraničí.

Letošní sčítání bude snazší, obsahuje totiž menší množství otázek, část informací totiž Český statistický úřad získá z registrů státu. Prostřednictvím formuláře zjišťuje pouze údaje, které nelze získat jiným způsobem. Úřad kvůli tomu, že je letos sčítání převážně on-line, zveřejnil odpovědi na nejčastější dotazy.

Kdy sčítání probíhá?

Sčítání začalo o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021, lidé budou moci až do 9. 4. 2021 využít on-line formulář. Kdo se sečíst nestihne, má zákonnou povinnost od 17. 4. do 11. 5. 2021 vyplnit a odevzdat listinný formulář.

Související obsah

Koho se sčítání týká?

Sčítání je povinné ze zákona. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů a osoby, kterým byl u nás udělen azyl. Patří sem i ostatní osoby, které jsou na území České republiky v rozhodný okamžik přítomny.

Povinnost se nevztahuje pouze na cizince, kteří jsou v Česku na kratší dobu než 90 dnů, a na cizince požívající diplomatické výsady a imunity.

Návod jak vyplnit listinný formulář sčítání lidu:

Žiji/pracuji dlouhodobě v zahraničí. Musím se účastnit sčítání?

Povinnost se týká všech občanů České republiky, kteří mají v zemi hlášený trvalý pobyt. Sečíst se musí i ti občané, kteří nemají hlášený trvalý pobyt, ale ve skutečnosti v České republice v rozhodný okamžik žijí. Lidé, kteří se budou sčítat ze zahraničí, mohou využít pouze on-line formulář.

Kolik času zabere vyplnění formuláře?

Vše závisí na počtu osob v domácnosti a znalostech k vyplnění údajů. Průměrně vyplnění formuláře podle ČSÚ zabere za byt a domácnost 10 minut a dalších pět minut by měla trvat část, kde se vyplňují informace za každou osobu.

 

Mohu sčítat jen sám sebe, nebo i zbylé členy domácnosti?

Za jednu domácnost se vyplňuje jeden sčítací formulář. Druhou část může se souhlasem vyplnit i zástupce, musí ale znát situaci v domácnosti a také požadované osobní údaje jejích členů. Elektronický sčítací formulář můžete pomoci vyplnit i někomu jinému, kdo to sám nezvládne.

Související obsah

Musím vyplnit všechny otázky?

Otázky týkající se národnosti a náboženského vyznání jsou dobrovolné, ostatní jsou povinné.

Bydlím na jiné adrese, než mám hlášený trvalý pobyt. Jakou adresu vyplnit?

Pro ČSÚ není adresa trvalého bydliště podstatná, důležité je takzvané obvyklé bydliště. Lidé tedy vyplňují adresu, na které skutečně bydlí.

Bydlím v podnájmu. Musím vyplnit údaje o bydlení?

I když není byt ve vašem vlastnictví, pokud ho obýváte, je na vás, abyste údaje o bytě vyplnili.

Co se děje s údaji po ukončení sčítání?

Veškeré údaje jsou použity pouze pro zpracování souhrnných statistik. Všechny identifikační údaje jsou během zpracování anonymizovány a po zpracování trvale zlikvidovány. Papírové formuláře jsou po zpracování skartovány.

 

Související obsah

Proč není sčítání anonymní?

ČSÚ musí ověřit identitu zapisovatele, díky tomu zjistí, že se lidé zapsali právě jednou. Navíc také zjistí, kdo se ještě nesečetl. Bez identifikace by také nebylo možné přiřadit informace z registrů. Výsledky sčítání jsou anonymní. Vždy jde pouze o souhrnná statistická data bez možnosti identifikovat v nich konkrétní osoby.

Lidé se bojí manipulace s osobními informacemi. Za odmítnutí ale hrozí pokuta. Více se dozvíte v reportáži z Televizních novin:

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček ujasnil, jak je to se sčítáním obyvatel. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz