Ekonomika

Za pivo si Češi letos připlatí. Některé pivovary už oznámily zdražování

Za pivo si budeme muset letos opět připlatit. Například lahvové má stát v průměru až o korunu víc. Některé pivovary už zvýšení cen oznámily, další se na to chystají. Důvodem zdražování je snaha alespoň částečně nahradit ztráty, které přinesl snížený odbyt kvůli pandemii.

Pan Miroslav přijde jako spousta dalších Čechů po práci domů a dá si pivo. Lahvová piva ale mají podražit, a tak za něj bude muset zaplatit ročně o několik stovek víc. "Za týden vypiju asi čtyři. Asi bych zvažoval, jestli bych ho kupoval tolik," svěřil se televizi Nova.

Pivovary kvůli zavřeným hospodám prodají minimum sudového piva. Příjmy z prodeje lahvového sice rostou, ztráty to ale nevyrovná. I proto budou lahve v Česku velmi oblíbeného nápoje zdražovat.

Češi patří ke světové pivní elitě, v produkci zlatavého moku jsou lepší už jen Belgičané. Vypijí přitom jen zhruba 70 litrů na osobu ročně. Češi, jakožto rekordmané Evropy, vypijí ročně na hlavu přes 140 litrů.

Související obsah

"Budvar výčepní a také budvar nealko, jejich zdražení chystáme v červnu letošního roku a pro spotřebitele to bude průměrně znamenat nárůst o jednu korunu na lahev," sdělila televizi Nova mluvčí Budějovického Budvaru Markéta Ježková.

"Ceny lahvového piva budeme upravovat v průběhu jara. Půjde o změnu asi o jednu korunu na lahev, v případě sudového piva budeme sledovat vývoj trhu a podle toho budeme reagovat," prozradil mluvčí pivovaru Bernard Radek Tulis. "Viděl bych to tak, že to v průměru půjde o 5 procent nahoru v malých pivovarech," doplnil ho ředitel Březnovského pivovaru Petr Janík.

Většina pivovarů bude čekat na výsledky obratu z letní sezóny, kdy by mohly restaurace a hospody být opět otevřené. Na podzim by se tak mohlo zdražit i pivo čepované.

Radim Bánovský, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz