Domácí

Rány pěstí do krku! Policie zaklekla na demonstranta, prověří to nadřízení

Na sobotní demonstraci koronavirovým opatřením na pražském Albertově musela zasahovat policie. Redakce TN.cz získala záběry, které zachycují zákrok proti jednomu z protestujících, který měl předtím zaútočit na strážce zákona. Když už ležel na zemi, příslušník pořádkové jednotky ho několikrát udeřil pěstí, zasáhl ho i do krku. Uniformovaný policista ho kopl do ledvin. Jejich nadřízení podle policejní mluvčí Violety Siřišťové vyhodnotí přiměřenost použití donucovacích prostředků.

Protest proti vládním nařízením na pražském Albertově se neobešel bez policejního zákroku. Strážci zákona zpacifikovali dva demonstranty, kteří měli napadnout jejich kolegu. Jeden z nich schytal i čtyři rány pěstí do krku a kopanec do zad.

Muž na záběrech, které získala redakce TN.cz, vybíhá do schodů. Pronásledují ho dva policisté. Když nahoře skončí na zemi, oba na něj zakleknou. Podle policejní mluvčí Violety Siřišťové je muž na záběrech jedním z podezřelých z útoku na policistu.

"Když někdo někoho mlátí na zemi a potom začne z místa utíkat, tak je důvodně podezřelý. Několikrát neuposlechl výzvu. Nejprve, aby se zastavil, a poté, aby si dal ruce za záda. Policisté proto proti němu použili donucovacích prostředků, načež zjistili, že se podílel na napadení kolegy," uvedla Siřišťová.

"Dej ty ruce za záda," křičí na videu policista v civilu. Muž v tom okamžiku už leží na zemi a zdá se, že neklade odpor. Povinnou ochranu dýchacích cest neměl.

Podle jednoho z organizátorů demonstrace Lukáše Kratochvíla zatarasila policie účastníkům před Albertovem cestu a někteří lidé přes ně proběhli. To mělo být rozbuškou několika konfliktů.

Související obsah

"Toho muže jsem na demonstraci předtím viděl a nevykazoval žádné známky agresivního chování nebo násilí. Takže vůbec nevím, z jakého důvodu ho takto zaklekli. Především když už byl na zemi a nebránil se. On vyběhl po těch schodek, potom zakopl a upadl na zem a ti policisté na něho opravdu naskákali a začali do něho bušit," řekl TN.cz Kratochvíl.

Rány pěstí posoudí nadřízení

Ten zároveň tvrdí, že protestní pochod, který začal na Václavském náměstí, neměl končit na Albertově. "Po celou dobu jsme nepřecházeli silnici na červenou, neblokovali jsme dopravu, přesto nám policie u Albertova zatarasila cestu. Chtěli jsme pouze jít až na Vyšehrad," dodal.

Policisté se mezi demonstranty infiltrovali a zjistili, že jsou mezi nimi i radikální fotbaloví fanoušci. Ti se podle Siřišťové připojili bez vědomí pořadatelů.

Přiměřenost zásahu proti protestujícími, kterému poté nasadili želízka a skončil na policejní služebně, se bude vyhodnocovat. "Na záběrech zasahují příslušníci pořádkové policie a kriminální policie. Každý donucovací prostředek se zaznamenává a poté ho vyhodnocují nadřízení zasahujícího policisty," uzavřela Siřišťová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz