Domácí

Boj o uzavřené okresy. Vláda opozici zřejmě nevyhoví, omezení bude delší

Všechna současná protiepidemická opatření by měla podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit až do konce nouzového stavu. A to včetně zákazu cestování mezi okresy. To ve vysílání TV Nova potvrdil i premiér Andrej Babiš (ANO). Vyhovět požadavku opozice, aby se okresy otevřely do 6. dubna, podle vládních představitelů nelze.

Poslanecká sněmovna povolila vládě prodloužit nouzový stav do 11. dubna, v doprovodném usnesení ji ale vyzvala, aby zrušila uzávěru okresů hned po Velikonocích, tedy o necelý týden dříve. Vypadá to ale, že vláda přání opozice nakonec nevyhoví.

"Právě omezení pohybu je to, k čemu potřebujeme nouzový stav, tak si nemyslím, že by to bylo správné. To by nedávalo smysl toto opatření nějakým způsobem měnit," prohlásil v Otázkách Václava Moravce v neděli Blatný. Totéž potvrdil ve vysílání TV Nova i premiér.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) právě uzavření okresů pomáhá zabránit šíření epidemie a s případným rozvolněním by se prý rozhodně nemělo spěchat.

"Spíše bychom rádi, aby vláda vyslyšela rozdělení na kraje. Máme krajské hygieny, krajské správy, ty kraje nám připadají smysluplnější. Obzvlášť, když virus se nešíří plošně po celé republice, ale jsou kraje, kde problémy už v celku nemají, ale jsou kraje, kde ty problémy mají velké," vyjádřil se místopředseda KSČM Leo Luzar.

Související obsah

Opozice poukazuje na to, že uzavření okresů není pro zpomalení epidemie klíčové. "Je už opravdu nesmyslné držet uzavřené okresy, když čísla samotné vlády ukazují, že ten hlavní vliv na snížení mobility lidí nemělo uzavření okresů, ale uzavření různých služeb, škol, obchodů," tvrdí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Vždyť ty informace se pořád mění ze dne na den a jsou doslova protichůdná, ani já, který jsem v zákulisí politiky, tak vlastně nevím, co vláda chystá, protože je v tom takový chaos a zmatek," kritizuje vládu předseda SPD Tomio Okamura.

Ministr Jan Blatný předpokládá, že omezení pohybu mezi okresy, stejně jako zákaz nočního vycházení, bude platit nejdéle do konce nouzového stavu, tedy do 11. dubna.

Podle premiéra Andreje Babiš vláda po Velikonocích okresy neotevře. Podívejte se na rozhovor:

Lidé využili možnosti a ve velkém vyrazili na výlety za hranice obcí. Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz