Zahraničí

Letecké nehody slavných: O život přišli miliardáři, známí sportovci i Baťa

Česko v pondělí zasáhla zpráva o smrti miliardáře Petra Kellnera při havárii vrtulníku na Aljašce. Není přitom první známou tváří, která přišla o život při letecké nehodě. V minulosti za podobných okolností zemřel třeba známý basketbalista Kobe Bryant, britský automobilový závodník Colin McRae nebo zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa.

Na Aljašce se v sobotu zřítil vrtulník, na jehož palubě byl i nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Petr Kellner. Celkem ve stroji letělo šest lidí, přežil jen jediný člověk. Smutná zpráva přitom přišla pouhé tři týdny poté, co zemřel francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault.

Olivier Dassault (1951 – 2021) přišel o život 7. března při havárii vrtulníku nedaleko letoviska Deauville v Normandii. Jeho soukromý vrtulník značky Eurocopter se zřítil při vzletu. Havárii nepřežil miliardář ani jeho pilot. Po Dassaultovi zůstala manželka Nataša Nikolajevičová, kterou si vzal před 12 lety, dcera a dva synové.

Související obsah

Zhruba před měsícem pak zemřel další miliardář – tentokrát z Polska. Podnikatel Karol Kania (1941 - 2021) byl zakladatelem a majitelem firmy patřící v Evropě mezi největší výrobce substrátu pro pěstování hub. Zahynul v noci 23. února při pádu vrtulníku u města Pszczyna na jihu Polska. Trosky letounu našli vyšetřovatelé v lese. Zemřel spolu s pilotem, další dva cestující skončili v nemocnici se zlomeninami.

A při pádu vrtulníku zemřel 27. října 2018 i thajský miliardář a majitel fotbalového klubu Leicester City Vičaj Srivadtanaprapcha (1958-2018), který se vracel z domácího fotbalového utkání. Na palubě bylo celkem pět lidí, nikdo nepřežil. Jeho vrtulník se zřítil a začal hořet ani ne hodinu po utkání s West Hamem.

Související obsah

Zřejmě kvůli chybě pilota, který nedbal nepříznivých leteckých podmínek, zemřel loni v lednu i slavný americký basketbalista Kobe Bryant (1978 - 2020). Ara Zobayan, který s více než tisícem nalítaných hodin patřil ke zkušeným pilotům, letěl v mlze a narazil do kopce severně od Los Angeles. Podle vyšetřovatelů jasně neviděl trasu letu. Při nehodě zahynul Bryant, jeho dcera a dalších sedm lidí.

Další obětí pádu vrtulníku se stal i britský automobilový závodník Colin McRae (1968 - 2007), kterému se nevydařil manévr v těžkém zalesněném terénu nedaleko domova. Při havárii zemřel i jeho pětiletý syn a dva rodinní známí. Vyšetřování ukázalo, že Colin McRae neměl platnou licenci ani příliš mnoho zkušeností.

Související obsah

Při letecké nehodě zemřel 16. července 1999 i syn někdejšího amerického prezidenta John Kennedy mladší (1960 - 1999). Malý stroj, který sám v noci pilotoval, se zřítil do Atlantiku u ostrova Martha’s Vineyard. Kennedy s manželkou Carolyn a její sestrou tehdy cestovali na svatbu jednoho z Kennedyho příbuzných. Nikdo z cestujících havárii nepřežil.

V Česku je nejznámějším případem podobného leteckého neštěstí smrt zakladatele obuvnického impéria a jednoho z nejznámějších tuzemských podnikatelů Tomáše Bati (1876 - 1932), který zahynul 12. července 1932. Byl zrovna na cestě do Švýcarska, když se letoun Junkers, ve kterém cestoval spolu s pilotem Jinřichem Broučkem, ztratil v husté mlze a zřítil u Otrokovic. Baťa patřil k nejúspěšnějším podnikatelům první Československé republiky. Ze skromných podmínek vybudoval ve Zlíně světoznámou firmu. Boty značky Baťa se prodávají po celém světě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz