Domácí

Některé druhy rakoviny lze vymýtit, hlásí lékaři! V ČR chtějí zavést změny

Některé druhy rakoviny lze vymýtit, hlásí lékaři! V ČR chtějí zavést změny
Zdroj: Getty Images

Rakovinu, kterou způsobuje lidský papilomavirus (HPV), lze vymýtit. Tvrdí to čeští lékaři, kteří se opírají o úspěšný mezinárodní program v Austrálii. Jejich snahou je nyní nasměrovat na stejnou cestu i Česko. Klíčem k úspěchu má být kombinace plošného očkování a screeningu.

Rakovinu lze vymýtit – alespoň tu, kterou způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Ukazuje to úspěšný národní program v Austrálii kombinující očkování proti HPV a screening, díky kterému se v zemi rychleji snižuje výskyt třeba rakoviny děložního čípku.

 

Podle odborníků se v zemi výskyt tohoto onemocnění podařilo snížit až na sedm případů na 100 tisíc žen ročně, přiblížil se tedy k hranici tzv. vzácného onemocnění, která odpovídá šesti případům na 100 tisíc žen.

Podmínkou úspěchu je podle European Cancer Organisation (Evropská organizace pro boj proti rakovině) devadesátiprocentní proočkovanost jak u dívek, tak u chlapců a zároveň vysoká návštěvnost screeningu. Snahou lékařů je nyní nasměrovat Česko na tuto metu také. Nebude to ale nic jednoduchého.

Související obsah

"Austrálie je v tomto ohledu světovým premiantem, povědomí o očkování je tam velmi vysoké a také jejich přístup k němu je zodpovědnější než u nás,“ říká předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP Vladimír Dvořák. 

 

Podle odborníků je cíl 90 procent proočkovanosti v Česku v současnosti vzdálený. "Takto vysokou míru v Česku nemají ani některé povinné vakcíny. O vymýcení nemocí způsobených HPV samozřejmě usilujeme, ale pro začátek bych byla ráda, abychom zvrátili ten klesající trend a proočkovanost začala znovu stoupat,“ upozorňuje šéfka Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Ilona Hülleová.

V Česku se v roce 2018 podle odhadů nechalo naočkovat 60,2 % dívek a 29,7 % chlapců ve věku 13 let. Tuzemský systém je přitom podle lékaře Dvořáka nastaven dobře. "Stejně jako v Austrálii u nás hradíme vakcinaci jak dívkám, tak hochům, v České republice je to ve věku 13 let. Pro snížení výskytu rakoviny děložního čípku ale nesmíme zapomínat také na důsledný screening a prevenci, což ženy velmi často zanedbávají,“ vysvětluje.

Související obsah

Během pandemie koronaviru návštěvnost screeningů poklesla a současná situace příliš nenahrává ani nepovinnému očkování. "Kvůli současné situaci bohužel zájem o nepovinná očkování klesl. Lidé by je ale ani teď neměli odkládat a nechat se naočkovat co nejdříve,“ varuje Hülleová.

Velký zádrhel lékaři vidí i ve vzdělávání veřejnosti, která v Česku podléhá různým dezinformacím a očkování odmítá. "Obecné povědomí o rizicích spojených s HPV stoupá, lékaři navíc rodiče na očkování upozorňují při preventivních prohlídkách ve 13. roce dítěte. Poslední roky ale musíme bojovat s náladou společnosti zaměřenou proti očkování obecně. Té část rodičů podléhá a své děti očkovat nenechají – přitom je vakcínou mohou ochránit před zdravotními problémy v dospělosti,“ dodává lékařka.

Související obsah

Podle ní by mohla pomoci i osvěta mezi samotnými dětmi, nejen rodiči. "Bylo by vhodné, kdyby se to dozvěděly třeba ve škole v rámci vyučování,“ uzavírá.

Co je HPV


HPV je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Většinou probíhá bezpříznakově a spontánně vymizí. V některých případech může ovšem po čase způsobit celou řadu chorob, kromě rakoviny děložního čípku i rakovinu análního otvoru, penisu nebo genitální bradavice, a to jak u žen, tak u mužů. Očkování může nákaze HPV zabránit. U chlapců i dívek je však důležité ho provést ve 13 letech (ještě před zahájením sexuálního života), kdy je hrazeno pojišťovnami. 

Lékaři z Čech vyvinuli novou metodu, jak odhalit zákeřnou rakovinu v těle. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz