Zahraničí

Čím Kellner letěl a kdo s ním byl ve vrtulníku? Detaily z tragické nehody

O tragické nehodě vrtulníku, při níž o víkendu na Aljašce zemřelo pět lidí včetně nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se objevuje stále více informací. Mimo jiné o tom, kdo další na palubě stroje, který se zřítil v sobotu, cestoval.

Celkem v sobotu na palubě vrtulníku Airbus AS350B3 cestovalo šest lidí, z nichž pět zahynulo - kromě českého miliardáře také padesátiletý Benjamin Larochaix, který měl podle aljašských policistů rovněž české občanství, dvaapadesátiletý Gregory Harms z Colorada, osmatřicetiletý Sean McMannany a o pět let mladší Zachary Russel (oba z Aljašky). Poslední jmenovaný stroj pilotoval, píše portál Anchorage Daily News.

Identitu přeživšího americké úřady nezveřejnily, podle informací TV Nova to byl fotograf a snowboardista David Horváth. Ten měl Kellnera často fotit. Po zřícení stroje skončil v nemocnici. Má zlámaná žebra a omrzliny.

Související obsah

Vrtulník, který se v sobotu poblíž ledovce Knik zřítil, patří aljašské společnosti Soloy Helicopters z města Wasilla, která podle informací na svém webu funguje přes třicet let a má ve flotile 19 helikoptér. Primárně se zaměřuje na přepravu různých nákladů a rozličné vrtné a průzkumné projekty.

O helikoptéře typu AS350B3, v níž Kellner cestoval, píše firma na svých stránkách jako o stroji, který je "na svou velikost obdivuhodně výkonný" a který unese externí náklad až o váze 1,5 tuny. Má také místo až pro šest pasažérů a dolet bezmála 500 kilometrů.

Obrázek helikoptéry ze stránek společnosti:

Stroj před tragédií převážel tři návštěvníky a dva průvodce z lyžařského střediska Tordrillo Mountain Lodge, uvedla mluvčí resortu Mary Ann Pruittová. Kellner a Larochaix podle ní byli "věrnými a častými hosty."

Související obsah

Helikoptéra se zřítila za neznámých okolností podle dostupných informací v sobotu v 18:35 místního času asi 80 kilometrů východně od aljašské metropole Anchorage. Následně do terénu vyrazily záchranné týmy, které v troskách vrtulníku objevily jednoho živého člověka a pět mrtvých.

Podle meteorologického portálu Weather Spark bylo v době, kdy se nehoda stala, v regionu převážně polojasno, foukal mírný vítr do 20 kilometrů v hodině a viditelnost byla kolem 10 mil (16 kilometrů). Teplota se pohybovala kolem nuly.

Petr Kellner byl nejbohatší Čech a od loňského roku také vlastník TV Nova. Skupina PPF v minulém roce koupila většinový podíl v CME, pod kterou spadá i skupina Nova.

Pusťte si reportáž TV Nova o tragické letecké nehodě:
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz