Zahraničí

Krize na Slovensku končí. Matovič není premiér, ve vládě ale zůstává

Krize na Slovensku končí. Matovič není premiér, ve vládě ale zůstává
Zdroj: TV Nova

Politická bouře na Slovensku, která vyústila v rezignaci Igora Matoviče na post předsedy vlády, se začíná uklidňovat. V pondělí se prezidentka Zuzana Čaputová setkala se stávajícím ministrem financí Eduardem Hegerem, kterého už v úterý jmenuje slovenským premiérem. Uvolněné místo naopak obsadí Matovič.

Škatulata, hýbejte se - tak by se v krátkosti dalo popsat řešení slovenské politické krize. Klíčové posty si mezi sebou vyměnili ministr financí Eduard Heger a premiér Igor Matovič - oba z hnutí OLaNO.

"Jsem se rozhodl udělat gesto odpuštění vůči lidem, kteří vyžadovali můj odchod z postu předsedy vlády. Zároveň jsem navrhl takový postup, aby došlo k výměně mezi mnou a Eduardem Hegerem," popsal sám Matovič.

Právě odchodem z postu premiéra Matovič zabránil rozpadu vládní koalice. K rezignaci premiéra vyzval předseda koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a ministr hospodářství Richard Sulík.

Související obsah

Ten před týdnem podal demisi a jeho strana odešla z koalice. Matovič nejprve svou rezignaci na post ministerského předsedy podmiňoval tím, že se SaS výměnou vzdá jednoho rezortu a rezignací některých ministrů. Nakonec ale od svých požadavků ustoupil.

Podporu novému slovenskému premiérovi vyjádřili lídři všech čtyř koaličních stran. Demisi Igora Matoviče přijme prezidenta Čaputová už v úterý odpoledne a zároveň také pověří sestavením vlády Eduarda Hegera. Ten jí také představí ministry svého kabinetu.

Premiéru Matovičovi zlámalo vaz utajené rozhodnutí nakoupit dva miliony dávek v Evropě neschválené vakcíny Sputnik V.

Takhle Matovič mluvil před týdnem. Pusťte si jeho prohlášení:

pez, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz