Zahraničí

Slovenská krize: Prezidentka přijala demisi Matoviče. Vládu povede Heger

Slovensko má nového premiéra. Stal se jím dosavadní ministr financí Eduard Heger, který svůj post podle dohody přenechá teď už bývalému předsedovi vlády Matovičovi. Jeho demisi v úterý přijala prezidentka Zuzana Čaputová. Výměna klíčových postů ukončila politickou krizi, která trvala několik týdnů.

Škatulata hejbejte se. I tak by se dalo popsat řešení slovenské politické krize. Klíčové posty si mezi sebou vymění ministr financí Eduard Heger a premiér Igor Matovič, oba z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).

"Rozhodl jsem se udělat gesto odpuštění vůči lidem, kteří vyžadovali můj odchod z postu předsedy vlády. Zároveň jsem navrhl takový postup, aby došlo k výměně mezi mnou a Eduardem Hegerem jako ministrem financí," popisuje odstupující slovenský premiér Igor Matovič.

Související obsah

Demisi Igora Matoviče přijala prezidentka Zuzana Čaputová v úterý dopoledne. Rezignace premiéra znamená podle ústavy pád vlády, současná čtyřčlenná koalice však zřejmě bude pokračovat a pod vedením nově jmenovaného premiéra Eduarda Hegera vytvoří nový kabinet. "Tuto výzvu přijímám a důvěry si nesmírně vážím," řekl nový premiér Eduard Heger.

Právě odchodem z postu premiéra Matovič zabránil rozpadu vládní koalice. K rezignaci předsedu vlády vyzval šéf koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a ministr hospodářství Richard Sulík. Ten před týdnem podal demisi a jeho strana odešla z koalice.

Související obsah

Matovič nejprve svou rezignaci na post ministerského předsedy podmiňoval tím, že se SaS výměnou vzdá jednoho rezortu a rezignací některých ministrů. Nakonec ale od svých požadavků ustoupil. "Chci ocenit jeho státnické gesto," uvedl Richard Sulík, předseda strany SaS. Premiéru Matovičovi zlomilo vaz utajené rozhodnutí nakoupit dva miliony dávek v Evropě neschválené vakcíny Sputnik V.

ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz