Domácí

Ptačí chřipkou už se nakazilo přes 300 tisíc ptáků. Hasiči je musí zabít

Epidemie ptačí chřipky se šíří velkou rychlostí. Veterináři už evidují 25 chovů, kde se choroba vyskytla. Největší problémy jsou na východě Čech a ve Středočeském kraji. Ve středu hasiči utratili tisíce kusů drůbeže na Královéhradecku.

Jen za minulý týden museli hasiči a veterináři nechat utratit na Královéhradecku přibližně 50 tisíc kachen ve třech chovech. A tento týden pokračují, protože se ptačí chřipka objevila v dalších třech ohniscích. Jedná se o pět chovů kachen a jeden chov slepic.

Za středeční dopoledne utratili v kontejnerech naplněných oxidem uhličitým tři tisíce kachen v obci Luková a další dva tisíce v Kosičkách. Ve čtvrtek se pak v Kosičkách přemístí jen o několik stovek metrů dál do družstva, kde je v pěti halách 175 tisíc slepic. I ty musejí být utraceny.

Související obsah

Navíc veterináři dohledávají i odběratele vajec od těchto nosnic, protože i vajíčka musí být zlikvidována. Ptačí chřipka je pro drůbež a ptáky vysoce nakažlivou chorobou, která podle veterinářů končí smrtí v téměř 100 procentech případů.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) se nechal slyšet, že stejně jako během epidemie ptačí chřipky v roce 2006 požádá Česká republika o vyplacení náhrad chovatelům z fondů Evropské unie. Do této chvíle veterináři rozhodli, že musí být u nás utraceno 150 tisíc kusů kachen a 175 tisíc slepic.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz