Koronavirus

Vědci: Očkovaní lidé nemají vyhráno. Příští rok musí pro vakcínu znovu

Vědci: Očkovaní lidé nemají vyhráno. Příští rok musí pro vakcínu znovu
Zdroj: Profimedia

Přední vědci se shodují. Lidé očkovaní na koronavirus budou příští rok potřebovat další dávku vakcíny. První generace vakcín se totiž pravděpodobně stane neúčinnou v důsledku výskytu nových variant viru. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila mezinárodní vakcinační aliance Peoples Vaccine Alliance.

Průzkumu se zúčastnilo 77 epidemiologů, virologů a odborníků na infekční nemoci z 28 zemí světa. Dvě třetiny z nich vyslovili přesvědčení, že nová generace vakcín bude nutná do roku. Třetina se domnívá, že to bude nutné i dříve.

Až 88 procent dotázaných uvedlo, že nízká míra proočkovanosti v mnoha zemích světa zvyšuje pravděpodobnost, že se objeví nové mutace viru rezistentní vůči vakcínám, upozorňují tvnoviny.sk.

Některé státy včetně Británie či USA už přinejmenším první dávkou očkovaly více než čtvrtinu své populace a zajistily si další stovky milionů dávek vakcín. Naopak chudší země jako Jihoafrická republika či Thajsko zatím nezaočkovaly ani procento svého obyvatelstva.

Související obsah

Globální iniciativa COVAX, jejímž cílem je zajistit očkovací látky pro chudší země světa, proto chce v roce 2021 zajistit vakcíny alespoň pro 27 procent obyvatel těchto států. Tím by se mohl vznik mutací zpomalit, a přeočkování by tak nemuselo být nutné.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz