Ekonomika

Velká část Čechů se bojí, že přijde o práci. Místa hledají, kde se dá

Velká část Čechů se bojí, že přijde o práci. Místa hledají, kde se dá
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Řada Čechů se v současné nejisté době bojí o zaměstnání, více si i pojišťují například hypotéky, které by po vyhazovu nezvládali splácet. Na druhou stranu si lidé také práce více váží a ani ti zkušení se nerozpakují hlásit na "nováčkovské" pozice.

Strach ze ztráty práce a s tím spojená neschopnost splácet třeba hypotéku trápí podle aktuální ankety pracovního portálu Profesia 22 procent Čechů.

"Mnoho zaměstnavatelů, které postihl pokles zakázek v souvislosti s covidem-19, se loni ještě snažilo situaci ustát. Například optimalizovali chod firmy bez propouštění. Tomu se ale při pokračujícím omezení ekonomiky už letos velká část z nich nevyhne. Mnoho zaměstnanců tak o svoji práci přijde a zdaleka ne každý najde obratem odpovídající pracovní pozici a ohodnocení u jiného zaměstnavatele,“ varuje Michal Novák ze zmíněného pracovního portálu.

Spolu se strachem z vyhazovu roste výrazně i počet lidí, kteří si pojišťují hypotéky nebo jiné úvěry právě pro případ, že přijdou o příjem. Na druhou stranu prý pandemie a s ní spojená nejistota vedou i k tomu, že si Češi, kteří práci mají, svých míst více váží.

Související obsah

Ukazuje se také větší ochota dojíždět, lidé z utlumovaných oborů jsou ochotní rekvalifikovat se a začínat v novém oboru. "Z některých firem máme zprávy o tom, že se na juniorní místa hlásí zkušení uchazeči, takže můžeme očekávat, že se nástup absolventů do pracovního procesu ztíží,“ říká Novák.

"Současná situace výrazně obměnila strukturu zájemců o práci. Nejvíce volných pozic máme v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí přibližně třikrát více lidí než před covidem. Dokonce dochází k tomu, že sami kontaktují naše personální oddělení či píší na obecný e-mail s dotazem, zda nenabízíme volná místa, o která by se mohli ucházet. Podobné je to také v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum uchazečů z Česka, nyní jich je 90 %,“ popisuje Radoslav Kavulič ze společnosti SSI Group, která se specializuje na správu nemovitostí.

Nezaměstnanost v Česku stále roste. Podívejte se na reportáž Televizních novin:

TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz