Ekonomika

Velká část Čechů se bojí, že přijde o práci. Místa hledají, kde se dá

Velká část Čechů se bojí, že přijde o práci. Místa hledají, kde se dá
Zdroj: Getty Images

Řada Čechů se v současné nejisté době bojí o zaměstnání, více si i pojišťují například hypotéky, které by po vyhazovu nezvládali splácet. Na druhou stranu si lidé také práce více váží a ani ti zkušení se nerozpakují hlásit na "nováčkovské" pozice.

Strach ze ztráty práce a s tím spojená neschopnost splácet třeba hypotéku trápí podle aktuální ankety pracovního portálu Profesia 22 procent Čechů.

"Mnoho zaměstnavatelů, které postihl pokles zakázek v souvislosti s covidem-19, se loni ještě snažilo situaci ustát. Například optimalizovali chod firmy bez propouštění. Tomu se ale při pokračujícím omezení ekonomiky už letos velká část z nich nevyhne. Mnoho zaměstnanců tak o svoji práci přijde a zdaleka ne každý najde obratem odpovídající pracovní pozici a ohodnocení u jiného zaměstnavatele,“ varuje Michal Novák ze zmíněného pracovního portálu.

Spolu se strachem z vyhazovu roste výrazně i počet lidí, kteří si pojišťují hypotéky nebo jiné úvěry právě pro případ, že přijdou o příjem. Na druhou stranu prý pandemie a s ní spojená nejistota vedou i k tomu, že si Češi, kteří práci mají, svých míst více váží.

Související obsah

Ukazuje se také větší ochota dojíždět, lidé z utlumovaných oborů jsou ochotní rekvalifikovat se a začínat v novém oboru. "Z některých firem máme zprávy o tom, že se na juniorní místa hlásí zkušení uchazeči, takže můžeme očekávat, že se nástup absolventů do pracovního procesu ztíží,“ říká Novák.

"Současná situace výrazně obměnila strukturu zájemců o práci. Nejvíce volných pozic máme v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí přibližně třikrát více lidí než před covidem. Dokonce dochází k tomu, že sami kontaktují naše personální oddělení či píší na obecný e-mail s dotazem, zda nenabízíme volná místa, o která by se mohli ucházet. Podobné je to také v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum uchazečů z Česka, nyní jich je 90 %,“ popisuje Radoslav Kavulič ze společnosti SSI Group, která se specializuje na správu nemovitostí.

Nezaměstnanost v Česku stále roste. Podívejte se na reportáž Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz