Domácí

Teplé počasí s sebou přineslo klíšťata! Podívejte se, kde řádí nejvíce

Do Česka dorazily doslova letní teploty a natěšení Češi po měsících doma vyrazili do přírody. Krásné počasí ale s sebou přináší nebezpečí. Už v březnu totiž řádí klíšťata. V některých okresech je varování dokonce na třetím stupni.

V kalendáři je sice stále březen, ale teploty venku už jsou letní. Češi tak vyrazili do přírody, což prospívá nejen jejich psychice, ale i zdraví. 

Sluníčko a teplé počasí ale nepřináší jen pozitiva. Jednou z velkých nevýhod hezkého počasí je výskyt klíšťat. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je jejich aktivita dokonce na některých místech na třetím z pěti stupňů.

"S rostoucími teplotami se začíná zvyšovat aktivita klíšťat, v nížinách postupně vzroste na stupeň 3 z 5. Ve většině okresů je riziko napadení klíšťaty mírné až střední," uvedli meteorologové.

Související obsah

ČHMÚ zveřejnil také mapu, kde je aktivita klíšťat nejvyšší. Riziko hrozí hlavně na sever od Prahy a na jihu Moravy.

Aktivita klíšťat po okresech

Zdroj: ČHMÚ

Odborníci doporučují, aby se lidé po pobytu v přírodě prohlédli, případně odstranili přisátá klíšťata a preventivně používali repelent proti klíšťatům.

Lidé by také neměli zapomínat na očkování proti klíšťové encefalitidě. Počet onemocnění klíšťovou encefalitidou v České republice neustále roste. V roce 2020 bylo nahlášeno celkem 854 případů, což potvrzuje rostoucí trend posledních let.

Související obsah

Naočkováno je ovšem podle dat společnosti IPSOS jen 29 % Čechů. Například v Rakousku je to 79 % obyvatel. Právě před nástupem teplého počasí je nejvhodnější doba na očkování. To následně chrání po dobu 3 až 5 let. 

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je velmi vážné onemocnění, které může mít trvalé následky v podobě chronických bolestí hlavy, poruchy spánku a soustředění, obrny svalů v obličeji a končetin, třesu či špatné rovnováhy. U dětí má tendenci způsobovat meningitidu neboli zánět mozkových blan.

Letošní zima byla jiná než předchozí roky. Jak ji zvládli jiní škůdci jako hraboši nebo komáři, se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz