Domácí

Na výrobu madeirových kraslic poslouží klidně i pštrosí vejce

Letošní Velikonoce budou v mnohém jiné než v předchozích letech. Některé tradice a zvyky ale zůstanou – třeba malování kraslic. Paní Jiřina Janoušková začala malovat vajíčka už před více než čtyřiceti lety, v posledních letech ale začala dělat takzvané madeirové kraslice.

Velikonoce pro většinu lidí znamenají malování vajíček. Paní Jiřina Janoušková začala s jejich zdobeních už před více než čtyřiceti lety. "Když jsem se nudila na poradách, tak jsem si do bloku kreslila a začala jsem s vajíčky, která jsem dělala ručně," říká paní Jiřina. Před pět lety jí ale zaujala madeirová, čili vrtaná technika zdobení vajíček.

Související obsah

Název „madeirové“ získaly kvůli podobě s madeirovou krajkou. Jde o techniku zdobení, kdy pomocí modelářské vrtačky vytváří autor do skořápky různé ornamenty. Paní Jiřina si nejdřív na vajíčko vzor nakreslí tužkou. "Já sice používám vzory stejné, ale ani jedno není stejné, liší se v detailech," dodává paní Jiřina.  

Související obsah

 

Jakmile je vzor hotový, přijde na řadu práce s vrtačkou. Vyvrtání jednoho vajíčka může trvat deset minut, ale klidně i několik hodin. Záleží hlavně na složitosti vzoru a také na velikosti vajíčka. Paní Jiřina zdobí hlavně husí vejce, která jsou větší a pevnější oproti slepičím. Jednou za čas se ale pustí i do zdobení ještě větších - pštrosích vajec.

Když jsou vajíčka vyvrtaná, vloží se do sava na 15 minut, to vajíčko vyčistí od blan, které zůstaly uvnitř, a také od tužky. Pak už stačí konturovou barvou ozdobit okraje výřezů a je hotovo. Letošní Velikonoce budou ale i pro paní Jiřinu jiné než v minulosti - kvůli pandemii k ní totiž nemohou koledníci a vajíčka tak rozdává pouze své rodině.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz