Domácí

Hasiči likvidovali kolem 170 tisíc nosnic kvůli ptačí chřipce. Popsali náročný zásah

Hasiči likvidovali kolem 170 tisíc nosnic kvůli ptačí chřipce. Popsali náročný zásah
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Hasiči měli v posledních dnech plné ruce práce, v Kosičkách na Královéhradecku, kde se potvrdila ptačí chřipka, jich každý den zasahovalo více než sto. Historicky poprvé bylo v akci maximální počet techniky k likvidaci nebezpečných nákaz zvířat a rostlin. Zásah ukončili v sobotu odpoledne.

V úterý Státní veterinární správa ČR informovala o dalších dvou ohniscích ptačí chřipky, letos už jich bylo potvrzeno celkem 25. Jedno z nových ohnisek se objevilo v chovu nosnic v obci Kosičky, kde od čtvrtka zasahovalo ohromné množství hasičů.

V zasaženém chovu bylo asi 170 tisíc nosnic v pěti halách v klecovém chovu. Ze dvou hal museli hasiči drůbež vynosit a uložit do speciálních kontejnerů, tři menší haly se utěsnily a byly naplněny oxidem uhličitým do takové koncentrace, aby byla následně ven vynášena uhynulá drůbež.

"Od prvního do závěru druhého zásahového dne byly zlikvidovány asi tři čtvrtiny chovu. Hasiči provádějí na místě pravidelnou dekontaminaci osob a techniky, zároveň dnes začali s celkovou desinfekcí prázdných hal," popsala mluvčí hasičů Martina Götzová.

Na místě první den zasahovalo celkem 130 hasičů z řad profesionálních i dobrovolných jednotek, druhý den to bylo kolem 140. Hasiči náročný zásah ukončili v sobotu.

Související obsah

"Ochranné oděvy navlékáme, pokud zasahujeme v prostředí, kde nám hrozí nějaké nebezpečí. Práce v nich není jednoduchá, patří k nim návleky, rukavice a štíty nebo brýle. Po dvou hodinách fyzicky namáhavé práce jsou všichni úplně promočení potem," popsali hasiči Královéhradeckého kraje.

O tom, že šlo o velmi obtížný zásah, svědčil i fakt, že byl historicky poprvé nasazen maximální počet techniky určené k likvidaci nebezpečných nákaz a rostlin. Ze zásob Správy státních hmotných rezerv ČR bylo vydáno 12 speciálních vzduchotěsných kontejnerů pro likvidaci drůbeže.

"Byl to jeden z logisticky, organizačně a technicky nejnáročnějších zásahů v historii HZS Královéhradeckého kraje. Rád bych poděkoval všem zasahujícím hasičům a hasičkám, jak profesionálním, tak dobrovolným. Zejména díky jejich vysokému pracovnímu nasazení bylo možné tuto pro nás velkou výzvu realizovat v tak krátkém čase. Na likvidačních pracích se podíleli hasiči z celého kraje, a to i z těch nejvzdálenějších míst. Zásah byl náročný i po psychické stránce. Nikomu ze zasahujících nebylo utrácení zvířat příjemné, nepatří to k naší běžné zásahové činnosti," řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. David Pouč.

Ptačí chřipkou se nakazilo už přes 300 tisíc ptáků. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz