Naše Česko

Lesníci bojují se suchem i škůdci, ve velkém vysazují listnaté stromy

Lesníci v Česku vysazují v posledních letech víc listnatých než jehličnatých stromů. Smíšené lesy jsou totiž podle odborníků odolnější vůči suchu i škůdcům.

Kůrovcová kalamita a sucho způsobilo za posledních pět let asi patnáctiprocentní úbytek stromů v českých lesích. Třeba na Vysočině je to ale mnohem víc. Lesníci se proti tomu snaží bojovat a vysazují odolnější typy dřevin.

"My jsme od začátku kalamity vysázeli v našich lesích celkově devadesát milionů stromů a z toho převažují listnaté stromy, z šedesáti procent přibližně," říká mluvčí Vojenských lesů a statků ČR Jan Sotona.

Související obsah

"Potřebujeme do lesa dostat co nejvíc druhů dřevin a hlavně původních dřevin, jako jsou dub, buk, javor nebo lípa, které se ukazují jako mnohem odolnější vůči probíhající klimatické změně, hlavně vůči těm periodám sucha," vysvětluje Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity.

"Ještě nikdy jsme neobnovovali lesy tak rychle jako loni, kdy jsme vysadili 70 milionů sazenic a obnovili 16 tisíc hektarů lesa. Sázíme smíšené lesy. Přibližně 67 procent tvoří listnáče a zbytek jehličnany, v tomto trendu budeme pokračovat," pochvaluje si mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Poprvé lesníci vysázeli víc listnáčů podle Českého statistického úřadu v roce 2017. "Máme veliké plochy lesa s jedním druhem dřevin, které jsou relativně homogenní a to všechno je náchylné na škůdce, proto bychom i v tom lese potřebovali vytvořit takovou pestrou mozaiku, aby budoucí lesy byly odolnější," snaží se objasnit Svoboda.

Právě ekologickým tématům, včetně dopadů sucha a kůrovce na české lesy, na se věnuje rubrika Moje země na TN.cz. Hajní odhadují, že zvýšení výsadby listnatých stromů bude pokračovat i v příštích letech.

Jakub Slavík, lud, TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz