Naše Česko

Obří stroj na přesazování stromů! Lepší je přesadit než kácet VIDEO

V Česku je to stále poměrně novinka, kdežto v zahraničí už běžná věc. Když je potřeba něco nového postavit a v cestě stojí stromy, nemusí se hned kácet. Existuje totiž i možnost je přesadit pomocí přesazovacího stroje. Tuto alternativu například využilo město Brno při rekonstrukci nábřeží řeky Svratky.

Na nábřeží řeky Svratky začala v půlce března příprava protipovodňových opatření. Jejich součástí je rozšíření přirozeného koryta řeky. To vyžaduje úpravu břehů a vykácení části stromů. Některé nedávno vysazené stromy jsou ale dostatečně zdravé, aby mohly být přesunuty na jiné místo.

Tak se nakonec sedm podařilo zachránit pomocí přesazovacího stroje, který desetileté stromy bezpečně přesadil na nové místo (viz video). "Ta technologie v Česku dlouho nebyla. Dřív bylo snazší stromy vykácet a vysadit nové, to už teď ale neplatí," myslí si zahradník Petr Neumann.

Související obsah

Přesazení stromů se dosáhlo za pomoci stroje, kterému se říká Big John. Podle odborníka je více než 80% šance, že se takto přesazené stromy ujmou.

U přesazení stromu nezáleží až tak na jeho věku, ale na tom, jak moc je zakořeněný a jak velké kořeny má. Potřeba je k tomu hydraulický rám, který obklopí kmen a vyzvedne ho s jeho balem (kořeny spolu s hlínou). Následně je strom převezen na nové místo na podvozku automobilu a po přesazení následuje zálivka a údržba stromu.

Související obsah

Kvůli úspěšnosti je například potřeba i redukce koruny. Podle Petra Neumanna je momentálně mnohem jednodušší strom přesadit, než dostat povolení na jeho vykácení od úřadů. "Přesazení stromů usnadní celý proces. Navíc to šetří nejen stromy, ale i peníze," dodává Neumann.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz