Zahraničí

Francouzi zuří: Vláda je zavřela doma, ministři si užívali v restauracích

Francouzi zuří: Vláda je zavřela doma, ministři si užívali v restauracích
Zdroj: Profimedia

Občanům nařídili přísný lockdown, sami se ale neostýchali hodovat v nelegálně otevřených restauracích. Několik francouzských ministrů rozčílilo celou zemi. Při tajných návštěvách podniků je zachytila skrytá kamera televize M6. Po odvysílání reportáže začalo policejní vyšetřování.

Francie je na nohou. Koronavirus se tam stále nedaří zkrotit, denně přibývá okolo 60 tisíc nových případů. A zatímco většina lidí tiše trpí v přísném lockdownu, někteří členové vlády se bavili na večírcích v nelegálně otevřených luxusních restauracích.

"Jakmile projdete těmito dveřmi, covid přestává existovat," vítal číšník hosty, mezi nimiž byli i ministři, v jednom z podniků. Obyčejné menu tam vyšlo na 5 tisíc korun, přepychovější s kaviárem a láhví šampaňského na 12 tisíc korun.

Ministry natočili reportéři francouzské televize M6. Řada z nich přitom do restaurací, které mají být podle vládních nařízení zavřené, chodí pravidelně. "Tento týden jsem jedl ve dvou nebo třech restauracích, takzvaných nelegálních restauracích, s několika ministry," řekl televizi svědek.

Pařížská prokuratura zahájila v neděli vyšetřování. Trest hrozí nejenom členům vlády, jejichž jména zatím nejsou známá, ale i dalším lidem, kteří se nelegálních večírků účastnili. "Cílem tohoto vyšetřování je ověřit, zda byly zorganizované večírky v rozporu se zdravotními předpisy, a určit identitu možných organizátorů a účastníků," uvedla prokuratura.

Související obsah

Restaurace a další podniky musejí mít ve Francii zavřeno už od loňského října. Odhalení vyvolalo bouři i proto, že v sobotu tam začal platit ještě přísnější lockdown. Skončit má za čtyři týdny.

Zkušenost s porušováním nařízení mají i čeští politici. Noční schůzka v zavřené restauraci stála na podzim křeslo exministra zdravotnictví Romana Prymulu. Tehdy tvrdil, že nebyl v hospodě, ale ve vyšehradské kapitule. Její probošt to obratem odmít. Pivo v zavřené restauraci si dal i bývalý poslanec Miroslav Kalousek. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz