Zahraničí

Únik dat na facebooku: Jak zjistit, zda byly vaše údaje zneužity? NÁVOD

Únik dat na facebooku: Jak zjistit, zda byly vaše údaje zneužity? NÁVOD
Zdroj: Profimedia

Soukromé údaje více než půl miliardy uživatelů facebooku, včetně zhruba 1,4 milionů lidí z Česka, se o víkendu objevily na internetu. Mezi uniklými daty byly i údaje zakladatele společnosti Facebook Marka Zuckerberga. Podívejte se, jak zjistit, zda někdo napadl váš účet nebo zneužil heslo.

Jména, e-mailové adresy, telefonní čísla, ID účtu a další údaje 533 milionů uživatelů se v sobotu objevily na fóru, kde se scházejí hackeři. Přestože se jedná o data, která měla uniknout v roce 2019 a společnost Facebook měla problém už dávno opravit, jsou nyní k dispozici a mohou být zneužita. 

Společnosti sice mají povinnost informovat uživatele, pokud dojde k úniku dat, oficiální prohlášení ale většinou bývají vágní. Existují nicméně weby, kde lidé mohou zdarma zjistit, jestli jejich účet nebyl napaden. Jedním z nich je Have I Been Pwned?. Na úvodní stránce je kolonka, kam když zadáte e-mailovou adresu, web ověří, zda byla v minulosti napadena.

Web nabízí také možnost ověřování hesla. Stačí kliknout na Passwords a zadat používané heslo. Pokud bude výsledek zelený, znamená to, že web neeviduje žádné jeho napadení.

Související obsah

V opačném případě se pozadí webu zbarví do červena. "Toto heslo se v minulosti objevilo při narušení bezpečnosti údajů a nikdy by se nemělo používat. Pokud jste jej kdekoli dříve používali, změňte ho," oznámí web.

Společnost Facebook měla dle svého prohlášení problém odhalit a opravit už v roce 2019, jedná se tak o "stará" data. Únik údajů se dotkl i spoluzakladatele facebooku Marka Zuckerberga, informoval britský deník The Sun.

Na hackerském fóru byly zveřejněny informace o jeho poloze, manželství, jeho datum narození či ID účtu. Data unikla i dalším spoluzakladatelům Chrisovi Hughesovi a Dustinu Moskovitzovi.

Připomeňte si v reportáži obří únik údajů uživatelů sociální sítě v roce 2018:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz