Zahraničí

Helikoptéra agentury NASA má za sebou první mrazivou noc na Marsu

Mini helikoptéra Ingenuity, která se v neděli odpojila od vesmírného vozítka (roveru) Perseverance, má za sebou první mrazivou noc na Marsu. Vrtulník by poprvé měl vzlétnout v atmosféře Marsu v neděli.

Dalšího svého milníku dosáhla mini helikoptéra Ingenuity, která zvládla první mrazivou marsovskou noc. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se obával ledové noci, jelikož teploty, které klesají až na minus 90 stupňů Celsia, mohou trvale poškodit baterie a elektrokomponenty potřebné k letu.

"Máme informace, že baterie jsou zaizolované a zvládnou noc. Je to velká výhra pro celý tým. Těšíme se, že budeme moci zkusit první test letu," řekl v pondělí projektový manažer NASA MiMi Aung.

Související obsah

Následující dva dny proběhne několik testů. NASA bude pozorovat, jak si helikoptéra sama vede na povrchu Rudé planety. Všechna sesbíraná data pak budou použita k tomu, aby Ingenuity zvládla svůj první let. Pokud se vše podaří, helikoptéra se tak stane prvním objektem, který kdy vzlétnul na povrchu jiné planety.

Jestli vše půjde podle plánů, helikoptéra by měla poprvé vzlétnout 11. dubna. Celá historická událost pak bude zdokumentována roverem Perseverance, který vše natočí a zaznamená pomocí svých kamer.

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz