Věda

Historický okamžik se rychle blíží! Marsovský vrtulník už sedí na povrchu planety

NASA hlásí další úspěch z Marsu. Vrtulník s názvem Ingenuity se podařilo úspěšně vypustit na planetu. Tým, který stojí za celou misí, nyní bude netrpělivě očekávat, jak se helikoptéra vypořádá s chladnou marsovskou nocí.

"Vypuštění marsovské helikoptéry potvrzeno. Její 471 kilometrů dlouhá cesta na palubě Perseverance skončila deseticentimetrovým pádem z břicha sondy na povrch Marsu. Příští cíl? Přežít marsovskou noc," zveřejnila Jet Propulsion Laboratory (JPL) americké NASA.

Na Marsu teploty v noci klesají k -90 stupňům, nyní je potřeba, aby helikoptéra přežila a udržela se v teple sama o sobě. To zatím zařizoval rover Perseverance (Vytrvalost). Na samotný pokus o let si ještě chvíli počkáme.

Helikoptéra se musí ještě nabít, musí být otestována komunikace s roverem i operačním střediskem na Zemi. Inženýři JPL budou několik dní kontrolovat energii, zda se baterie nabíjí, zda správně fungují solární panely a kolik jí vrtulník spotřebuje.

Související obsah

Tým potom bude odemykat rotor a provádět na povrchu několik jeho testů. Až potom by se mohla helikoptéra v řídké atmosféře Marsu pokusit proletět.

Ingenuity na povrchu Marsu:

Zdroj: NASA

Projekt Ingenuity (překl.: Vynalézavost) je samostatnou částí mise Mars 2020. Vrtulník se na povrch Rudé planety dostal společně s Perseverance. Přistání sondy bylo velmi troufalé, NASA totiž přistávala na planetě bez zastávky na oběžné dráze.

Na reportáž TV Nova o vrtulníku Ingenuity se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz