Zahraničí

Letuška vykázala rodinu z letadla. Kvůli dvouleté holčičce bez roušky

Čtyřčlennou rodinu vykázala letuška americké společnosti Spirit Airlines z letadla, protože dvouletá holčička na sobě neměla roušku. Když rodina odmítla odejít, museli palubu opustit všichni cestující.

Pondělní let z floridského Orlanda do New Yorku se zpozdil o dvě hodiny kvůli sporům o roušku. Tu měla mít podle letušky společnosti Spirit Airlines nasazenou malá holčička, která cestovala s rodiči a svým starším bratrem.

Incident ostatní cestující nahrávali, video se objevilo na sociálních sítích a vyvolalo velké pozdvižení. Je z něj patrné, že otec i matka na sobě roušky mají, batole, které sedí na matčině klíně ale na sobě žádnou ochrannou pomůcku nemá a spokojeně jí.

Letuška rodinu vyzvala, aby dodržovali hygienická opatření, anebo si z letadla vystoupili. Přitom ukazuje na dítě. Když rodina odmítá výzvě vyhovět, oznámí jim, že bude muset zavolat policii. "Říkala jsem vám to. Nedodržíte opatření, budete muset vystoupit. Nechtěla jsem to udělat," sdělila rodičům. Ostatní cestující přitom letušku upozorňovali na to, že na palubě jsou i další malé děti, které roušky nemají.

Mluvčí letecké společnosti Spirit Airlines americkému týdeníku Newsweek ale sdělila, že rodiče měli roušky nasazené špatně, proto byli požádání, aby opustili letadlo. Uvedla, že ačkoliv se z videa zdá, že důvodem vykázání bylo dítě, rozhodnutí personál učinil v reakci na chování rodičů.

Společnost Spirit Airlines má ve svých přepravních podmínkách stanoveno, že mít ochranné pomůcky jsou povinni všichni cestující s výjimkou dětí do dvou let. Ve videu, které se sdílí na sociálních sítích, je slyšet, jak matka říká, že holčičce byly dva roky před měsícem.

Související obsah

Nakonec, když letuška kontaktovala policii, museli letadlo opustit všichni cestující. Posléze se ale na palubu vrátili, a to včetně rodiny, kterou letuška původně vykázala. Podle pasažérů se letuška už do letadla nevrátila, letecká společnost to však popřela. Orlandská policie potvrdila, že nikoho nezadržela.

Spirit Airlines za svůj přístup sklízí ve Spojených státech kritiku. Není to první incident, který se na palubě jednoho z jejích letadel odehrál. V polovině března měl personál vyhodit rodinu proto, že čtyřletý chlapeček s autismem na sobě neměl roušku. Rodina s sebou přitom měla potvrzení od lékaře, že chlapec roušku nosit nemusí, protože ji na sobě nesnese a může si ublížit.

O tom, jak děti zvládají nošení roušek, promluvila dětská psycholožka Iva Jungwirthová:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz