Statistiky z Československé republiky poukazují na extrémní rozdíly v bydlení Pražanů okolo roku 1921. Kdo měl dvoupokojový byt, byl v podstatě bohatý a pitnou vodu měla jen třetina domácností.
Přes 150 tisíc soukromých bytů bylo v roce 1921 evidováno v Praze při tehdejším sčítání lidu. Poměry byly takové, že převažovaly hlavně nájemní byty. Pouhých 6 % obyvatel Prahy bydlelo ve vlastním bytě a dalších 7 % tvořili lidé, kteří bydleli ve služebních bytech. V té době byl vlastník dvoupokojového bytu označován jako bohatý. V dnešní době jsou v Praze nejpopulárnější třípokojové byty. Informace přinesl časopis Statistika&My.
Při posledním sčítání lidu v roce 2011 byla situace extrémně rozdílná. Statistiky odhalily, že v nájemních bytech žije 34 % Pražanů, 29 % bydlí ve vlastním bytě a zbytek sídlí ve vlastních domech nebo družstevních bytech. Deset tisíc místností bylo určeno pro služebnictvo.
Velmi rozdílné bylo také zaplnění bytů. Na jeden byt tehdy připadlo v průměru 3,9 obyvatel a 1,7 osoby na obytnou místnost. Dnes je to 2,2 člověka na byt a 0,8 na jednu místnost.
Pražskému bydlení na začátku minulého století chybělo z velké části hygienické zázemí. Pouze 36 % domácností mělo k dispozici pitnou vodu, do většiny bytů se musela voda donášet.
Se sdílenými toaletami se musela také vypořádat více než polovina bytů, koupelnu mělo jen 18 % bytů. Naopak statistiky z roku 2011 uvádí, že 99 % bytů mělo vodovod a splachovací WC.
Ani kuchyně a prádelny nebyly u velké části bytů něčím, s čím mohli obyvatelé najisto počítat. Kuchyně mělo 60 % bytů, prádelnu 0,5 %. Plyn k topení a vaření mělo 15 % a ke svícení 8 % bytů. Elektřinu ke svícení mělo 38 % bytů a k vaření a topení 0,5 %.
V Česku se i navzdory pandemii zvýší ceny nájemního bydlení. Na video se podívejte zde:
Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz