Koronavirus

Česko čeká rozvolnění části opatření. Tisíce živnostníků mají ale smůlu

Otevřít budou moci od pondělí například obchody s dětským oblečením, zámečnictví nebo papírnictví. V Česku jsou ale další tisíce živnostníků, ti si na otevření budou muset počkat. Mezi nejvíce zasažené profese podle ekonomů patří stravovací zařízení, cestovní kanceláře, divadla nebo služby, jako například kadeřnictví.

Obchody s dětským oblečením patří mezi ty, které budou moci už od pondělí otevřít. "Skutečně to vítáme. Maminky nás teď bombardovaly s tím, jakým způsobem si nakoupit boty na jaro,“ nechal se slyšet spolumajitel obchodu s dětským oblečením Lukáš Princ.


Další tisíce živnostníků ale na otevření svých podniků budou muset dál čekat. Například kadeřnictví jsou zavřená od 27. prosince, podle majitelky jednoho z nich je už situace kritická. Na nový účes po dlouhém lockdownu u ní čeká okolo 500 zákazníků.

Související obsah


"Už je to dlouhé a samozřejmě ty ztráty jsou velké. O kompenzacích se nedá moc mluvit. To pokrylo tak pět až 10 % nákladů,“ přiblížila kadeřnice Petra Valentová.


Mezi ty, kteří netrpělivě čekají na své alespoň částečné otevření patří například i restaurace. "My potřebujeme opravdu rychlé řešení. Potřebujeme rychle vědět, co se bude dít a opravdu potřebujeme jednat, protože situace je zoufalá,“ míní majitel restaurace Luboš Kastner.


Restauratérům svitla naděje na otevření alespoň předzahrádek, kam by si lidé možná už koncem dubna mohli sednout. Mezi další výrazně zasažené podniky se řadí i divadla, která přišla až o 90 % svých příjmů. "Letošní ztráta je zatím někde kolem 260 milionů korun. Jsou to obrovské peníze a opravdu stovky představení. V minulém roce jsme museli zrušit skoro 700 představení,“ zoufá si ředitel Národního divadla Jan Burian.

Související obsah


Ztráty ve stovkách milionů korun počítají i cestovní kanceláře. Ty ale věří, že letošní sezóna bude lepší než ta minulá. "I přes tu nejistotu je mnoho věcí, které jsou už jasnější ohledně cestování. Bude možné cestovat, ať už je to s green pasem anebo po testování,“ řekl ředitel cestovní kanceláře Ondřej Rušikvas.


S cestovními kancelářemi jsou úzce spojené také ztráty hotelů a dalších odvětví závislých na cestovním ruchu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz