Domácí

Sněmovna odhlasovala nový volební zákon, zvýhodní úspěšnější strany

Poslanci na středeční mimořádné schůzi schválili novelu volebního zákona. Ústavní soud chtěl odstranit zvýhodnění velkých stran způsobené různě velkými volebními kraji a použitím tzv. D'Hondtovy metody. Návrh ale přesto počítá s mírnou výhodou pro úspěšnější politické subjekty. Dolní komora zároveň bude oproti minulosti přístupnější i koalicím. Sněmovna zároveň odmítla korespondeční volby. Změnu musí posoudit ještě Senát.

Zákonodárci ve středu schválili novelu zákona o sněmovních volbách. Změní se způsob přidělování mandátů jednotlivým stranám. Dvoučlenné koalice budou potřebovat pro vstup do Sněmovny minimálně osm procent hlasů. Vícečlenné koalice 11 procent. 

Návrh novely počítá s tím, že mandáty by se v jednotlivých regionech rozdělovaly na základě Imperialiho kvóty, jež je mírně výhodnější pro úspěšnější strany. Změnu musí nyní posoudit Senát.

Ústavní soud část volebního zákona počátkem února zrušil, vyhodnotil ho totiž jako nespravedlivý. Nelíbily se mu ani kvóty pro koalice, jež podle počtu stran, které ji tvoří, musely pro vstup do Poslanecké sněmovny získat 10, 15 nebo 20 procent.

Poslanci se zabývali také několika pozměňovacími návrhy, přičemž odmítli ten o korespondečních volbách.

Po volebním zákoně se bude Sněmovna zabývat návrhy v sociální oblasti. Na programu jsou například změny v dlouhodobém ošetřovném, otcovské dovolené nebo zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi.

Podívejte se, na čem se poslanci ohledně volebního zákona zatím shodli:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz