Domácí

Sněmovna odhlasovala nový volební zákon, zvýhodní úspěšnější strany

Poslanci na středeční mimořádné schůzi schválili novelu volebního zákona. Ústavní soud chtěl odstranit zvýhodnění velkých stran způsobené různě velkými volebními kraji a použitím tzv. D'Hondtovy metody. Návrh ale přesto počítá s mírnou výhodou pro úspěšnější politické subjekty. Dolní komora zároveň bude oproti minulosti přístupnější i koalicím. Sněmovna zároveň odmítla korespondeční volby. Změnu musí posoudit ještě Senát.

Zákonodárci ve středu schválili novelu zákona o sněmovních volbách. Změní se způsob přidělování mandátů jednotlivým stranám. Dvoučlenné koalice budou potřebovat pro vstup do Sněmovny minimálně osm procent hlasů. Vícečlenné koalice 11 procent. 

Návrh novely počítá s tím, že mandáty by se v jednotlivých regionech rozdělovaly na základě Imperialiho kvóty, jež je mírně výhodnější pro úspěšnější strany. Změnu musí nyní posoudit Senát.

Ústavní soud část volebního zákona počátkem února zrušil, vyhodnotil ho totiž jako nespravedlivý. Nelíbily se mu ani kvóty pro koalice, jež podle počtu stran, které ji tvoří, musely pro vstup do Poslanecké sněmovny získat 10, 15 nebo 20 procent.

Poslanci se zabývali také několika pozměňovacími návrhy, přičemž odmítli ten o korespondečních volbách.

Po volebním zákoně se bude Sněmovna zabývat návrhy v sociální oblasti. Na programu jsou například změny v dlouhodobém ošetřovném, otcovské dovolené nebo zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi.

Podívejte se, na čem se poslanci ohledně volebního zákona zatím shodli:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz