Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Podzim roku 2021 se ponese ve znamení voleb, čeká nás výběr nových členů Poslanecké sněmovny. 

Termín voleb

Termín voleb je plánován na pátek 8. a sobotu 9. října 2021. V pátek se volební místnosti otevírají ve 14 hodin, uzavřou se ve 22 hodin. V sobotu je možné volit od 8 hodin do 14 hodin. O termínu voleb rozhodl prezident Miloš Zeman s nečekaným předstihem již na konci roku 2020. Učinil tak, aby kandidující subjekty měly navzdory epidemii koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu dost času na volební kampaň.

Systém voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos konají po osmé v novodobé historii samostatného českého státu. Do sněmovny se volí celkem 200 poslanců, a to každé čtyři roky. Křesla si rozdělují jednotlivé strany a hnutí, pro získání mandátu musejí získat alespoň 5 % všech hlasů. Hlas volič dává pomocí volebního lístku konkrétní straně či hnutí, zároveň může formou kroužkování hlasovat i pro jednotlivá jména na kandidátce. Kandidovat v parlamentních volbách může každý občan České republiky starší 21 let. 

Jak volit 

V parlamentních volbách může volit každý občan České republiky starší 18 let, který je způsobilý k právním úkonům a který nebyl na svobodě omezen z důvodu ochrany zdraví. Hlasování probíhá v celé České republice ve stálých volebních okrscích. Volit lze také v zahraničí na českých zastupitelských úřadech. Volební lístky dostanou oprávnění voliči do schránky, případně přímo ve volební místnosti.

Ze všech volebních lístků si volič vybírá jeden hlasovací lístek konkrétní politické strany či sdružení, případně politické koalice. Ten vloží do přiložené obálky a odevzdá do volební urny. Navíc na něm může zakroužkovat až čtyři osoby, kterým tak udělí preferenční hlas. Pokud vykroužkovaný kandidát získá více než pětinu ze všech platných hlasů, které dané politické uskupení získá, připadne získaný mandát přednostně právě jemu. Je-li takových kandidátů více, rozhoduje množství získaných preferenčních hlasů i původní umístění na hlasovacím lístku. 

Voličský průkaz

Každý volič volí podle svého trvalého bydliště v příslušném volebním okrsku, stačí mu k tomu občanský průkaz. V případě, že nechce nebo nemůže volit v tomto volebním okrsku, může si předem zažádat o voličský průkaz, se kterým může svůj hlas odevzdat v jakékoli volební místnosti v celé České republice. Písemně lze žádat nejpozději sedm dní před termínem voleb, osobně pak na příslušném obecním úřadě 48 hodin před volbami. Po vyřízení žádosti si lze průkaz vyzvednout osobně nebo si jej nechat zaslat poštou.

Koho volit

Každé politické uskupení musí pro zvolení do Poslanecké sněmovny získat minimálně 8 % hlasů, koalice tří stran 11 %. Dvoučlenné koalice potřebovaly dosud pro postup získat alespoň 10 %, trojčlenné koalice dokonce 15 % všech hlasů, v únoru 2021 ale Ústavní soud zrušil část volebního zákona a v dubnu 2021 ustanovil nové hranice pro vstup koalicí do sněmovny. Do voleb v roce 2021 jdou jako koalice společně Piráti a STAN, coby tříčlenná koalice kandidují ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. 

Nově by dvoučlenné koalice musely získat nejméně osm procent hlasů a vícečetné koalice 11 procent hlasů.

V rámci předvolební kampaně představí jednotlivé strany a uskupení své volební programy. Chybět nebudou ani oblíbené předvolební debaty, které přineseme na obrazovce Televize Nova i na stránkách tn.cz, stejně jako průběžná čísla předvolebních průzkumů. Podle těch současných by nejvyšší podíl mandátů mělo získat ANO následované trojkoalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Zisk mandátů průzkumy předpokládají u koalice Pirátů a STAN a stran SPD, ČSSD a KSČM, pětiprocentní hranici podle průzkumů nepokoří Trikolóra a Zelení.

Minulé volby

Poslední volby do Poslanecké sněmovny se uskutečnily v roce 2017. Nejúspěšnější v nich bylo hnutí ANO 2011, které získalo 29,64 % hlasů a 78 mandátů. Dvě stě sněmovních křesel si rozdělili poslanci celkem devíti stran, kromě ANO se do Sněmovny dostala ODS (25 mandátů), Piráti (22), SPD (22), KSČM (15), ČSSD (15), KDU-ČSL (10), TOP 09 (7), STAN (6). Volební účast v roce 2017 činila 60,84 %. Další volby by se měly konat v roce 2025.