Zahraničí

Češi u evropského soudu neuspěli! Stěžovali si na povinné očkování dětí

Češi u evropského soudu neuspěli! Stěžovali si na povinné očkování dětí
Zdroj: Thinkstockphotos

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku zamítl ve čtvrtek podnět českých rodičů. Ti se na něj obrátili kvůli povinnému očkování dětí. Podle verdiktu však Česko tím, že trvalo na povinném očkování, neporušilo jejich právo na respektování soukromého a rodinného života.

Soud se zabýval celkem šesti stížnostmi, z nichž první dorazila už v roce 2013. Zpravidla se jednalo o to, že některé školky a předškolní zařízení odmítla přijmout děti, které nebyly očkované. "Povinnost očkování je nezbytností demokratické společnosti,“ uvádí soud.


Verdikt je konečný. Přestože povinné a nedobrovolné očkování je jistým narušením tělesné integrity a vztahuje se na něj článek osm Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, soud uznal, že Česká republika svým rozhodnutím vyžadovat očkování u dětí pouze "prosazuje legitimní zájmy ochrany zdraví a práv ostatních lidí“.

Související obsah


"Je potřeba poukázat na to, že očkovací povinnost v České republice podporují zdravotnické úřady, doplnil soud.


Jednu z prvních stížností poslal Evropskému soudu pro lidská práva v roce 2013 Pavel Vavřička. Ten v roce 2003 nenechal své dvě děti naočkovat proti tetanu, dětské obrně a virové hepatitidě typu B. Následně mu krajská hygienická stanice udělila pokutu a dotyčný muž se proto obrátil na české soudy.


I když Ústavní soud České republiky v roce 2011 samotnou povinnost nechat děti očkovat nezpochybnil, soudy by dle něj měly v dobře odůvodněných případech přestat pokutovat a tlačit na rodiče, kteří odmítají povinnou vakcinaci u svých dětí.


Mezi povinná očkování dětí patří v Česku ta proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a onemocněním, která způsobuje bakterie Haemophillus influenzae. Poté je v zemi povinná vakcinace proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Některé společnosti spustily testování látek pro očkování dětí proti covidu-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz