Domácí

Co by měli rodiče vědět o návratu do škol. Odpovědi na 5 palčivých otázek

Co by měli rodiče vědět o návratu do škol. Odpovědi na 5 palčivých otázek
Zdroj: Getty Images

Už od příštího týdne se postupně začnou otevírat školy. V pondělí do lavic znovu usednou žáci prvního stupně základních škol v rámci rotační výuky a do mateřských škol se vrátí předškoláci. Dlouho očekávaný návrat s sebou ale přináší i řadu otázek, které mnoha rodičům vrtají hlavou. Podívejte se na odpovědi na pět nejpalčivějších otázek spojených se znovuotevřením škol.

Systém rotační výuky se nelíbí mému zaměstnavateli. Musí mi vyhovět, když obtýden potřebuji být doma s dítětem?

Ano, musí. V případě, kdy rodič nastupuje na ošetřovné, nemůže mu to zaměstnavatel zakázat, a to ani když bude týden v práci a týden doma. Z důvodu ošetřovného ani zaměstnanci nemůže dát výpověď," vysvětluje advokát Pavel Kolesár.

V praxi se stává, že pokud má zaměstnanec například smlouvu na dobu určitou, tak už mu nebude prodloužena. "Ošetřovné ale zákonným důvodem ukončení pracovního poměru být nemůže. Zaměstnavatel to musí zdůvodnit jinak," říká Kolesár.

Zaměstnavatel ze zákona nemůže ani nařídit přesčasy z důvodu, že zaměstnanec čerpal ošetřovné. Není tedy legální, aby maminka, která musí být týden na ošetřovném kvůli rotační vyúce, musela v příštím týdnu, kdy bude v práci, nadělávat hodiny.

Podívejte se na návod pro školy, jak se správně chovat a připravit děti na testování:

Zároveň pokud je rodič na ošetřovném, zaměstnavatel nemá právo mu nařídit práci z domova. "Home office je zatím podle naší právní úpravy nastaven tak, že stojí na domluvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem," zdůrazňuje advokát. Oba s tím tedy musí souhlasit.

Hrozí mi nějaká sankce, když děti odmítnu nechat testovat a nepošlu je do školy?

Testování je sice podmínkou pro prezenční výuku, nikdo k němu ale nemůže být donucen, tedy ani žák či student. Při neúčasti na testování tak nehrozí žádná sankce.

Dítě se ale v takovém případě prezenční výuky zúčastnit nemůže, škola bude jeho absenci brát jako omluvenou. V tom případě ani nemá povinnost mu zajistit distanční výuku. Podle ministerstva školství je ale vhodné se domluvit na individuálních konzultacích, nebo na posílání týdenních plánů učiva apod.

Související obsah

Musí se dítě podrobit testu přímo ve škole, nebo ho mohu vzít na testy například na odběrové místo?

Nemusí, pokud doloží negativní výsledek RT-PCR nebo POC antigenního testu, který není starší 48 hodin, a zároveň dítě nemá příznaky onemocnění covid-19. Takový test ale musí provést zdravotnické zařízení, nestačí například antigenní test, který začaly prodávat některé obchodní řetězce.

"Výsledek tohoto testu musí být prokázán potvrzením z daného zařízení. Jedná se tedy o výsledky testů z oficiálního odběrového místa/zdravotnického zařízení, nikoliv z domácího samotestování," uvedlo na otázku redakce TN.cz ministerstvo školství

Zároveň se nemusí testovat dítě, které covid už prodělalo a neuplynulo více než 90 dní od pozitivního výsledku testu. I toto je ale nutné doložit (například lékařskou zprávou, zprávou z laboratoře atd.).

Kdy mohu dítěti pomoci s testováním?

"V případě testování dětí a mladších žáků nebo individuálních případech, kdy si testovaný není schopen provést test sám, je umožněna asistence zákonného zástupce nebo jiné osoby, která musí mít souhlas nebo být pověřena zákonným zástupcem," uvádí ministerstvo školství na svém webu.

Pokud nenechám testovat předškoláka, může to ohrozit jeho přijetí na ZŠ?

"O odložení povinné školní docházky může požádat zákonný zástupce dítěte již při zápisu. Žádost se podává řediteli základní školy písemně a musí být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Co se týká absence ve výuce z důvodu testování, ta se automaticky bere jako omluvená," odpovědělo ministerstvo.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Podívejte se na návod pro žáky, jak se správně ve škole testovat na koronavirus:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz