Zahraničí

Další únik dat? Na webu se prodávají údaje 500 milionů uživatelů LinkedInu

Další únik dat? Na webu se prodávají údaje 500 milionů uživatelů LinkedInu
Zdroj: Profimedia

Na hackerském fóru jsou k prodeji údaje ze zhruba půl miliardy uživatelských účtů z profesní sociální sítě LinkedIn. Společnost tuto informaci potvrdila, uvedla ale, že se jedná pouze o data, která lidé sami zveřejnili na svých profilech. Nemělo by se tak jednat o únik soukromých údajů.

Pár dní poté, co svět oběhla zpráva o uniklých datech stamilionů uživatelů facebooku, která byla zveřejněna na internetu, se objevila informace, že na fóru oblíbeném mezi hackery jsou k prodeji údaje uživatelů další sociální sítě, tentokrát LinkedInu. Jako první o tom informoval už v úterý web cybernews.com, podle kterého se má jednat o archiv obsahující data o zhruba 500 milionech uživatelských účtů.

Údaje z přibližně dvou milionů z nich byly zveřejněny jako ukázka. Soubory obsahují informace zahrnující celá jména uživatelů, ID uživatelských účtů, e-mailové adresy, telefonní čísla, údaje o pohlaví, odkazy na profily na LinkedInu a jiných sociálních sítích, data související s profesí uživatelů.

Ve čtvrtek společnost LinkedIn, která patří pod Microsoft, informaci o prodeji dat potvrdila, uvedl web CNN s odkazem na oficiální prohlášení. "Nejedná se o narušení bezpečnosti údajů uživatelů LinkedInu. Podle toho, co jsme zkontrolovali, neunikly žádné soukromé údaje z uživatelských účtů," uvedla společnost s tím, že se jedná pouze o informace, které lidé uvedli na svých profilech veřejně.

Související obsah

Dodala však, že jakékoliv zneužití dat uživatelů LinkedInu porušuje podmínky služby. "Kohokoliv, kdo se pokusí získat údaje o našich uživatelích, aniž by s tím souhlasili, se snažíme zastavit," prohlásila společnost.

Na LinkedInu je zhruba 675 milionů profilů, znamená to tedy, že data prodávaná na hackerském fóru se týkají většiny uživatelů. Není ale jasné, zda se jedná o aktuální údaje z aktuálních účtů, anebo je "prodejce" získal z dřívějších úniků dat. Celou databázi neznámý hacker prodává za minimálně čtyřmístnou částku, a to pravděpodobně v bitcoinech. Jeden bitcoin přitom v současnosti vychází na více než milion korun.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz