Zajímavosti

Průlom v léčbě klíšťové encefalitidy! Čeští vědci možná našli lék

Jihočeští vědci se společně s americkými kolegy podíleli na objevu, který by mohl pomoci v boji proti klíšťové encefalitidě. Dokážou prý připravit nové protilátky, které jsou vysoce účinné proti viru.

Podle jihočeských vědců se jedná o mimořádný objev. Na výzkumu společně s Američany pracovali déle než čtyři roky. Významně jim pomohla i českobudějovická nemocnice, která dodala vzorky krve pacientů, kteří s klíšťovou encefalitidou bojovali.

Celá studie odstartovala sledováním 140 pacientů z jižních Čech, kteří klíšťovou encefalitidu prodělali, ale hlavně měli nejkvalitnější protilátky. Právě vzorky jejich krve putovaly na Rockefellerovu univerzity ve Spojených státech, kde virologové z odběrů získali sérii protilátek, které podle nich fungují naprosto skvěle. Dokázaly úplně zabránit rozvoji onemocnění dokonce i léčily. A nespornou výhodou je prý i jejich preventivní účinek.

Související obsah

Jedná se proto o velmi průlomový objev. Proti klíšťové encefalitidě sice existuje velmi účinné očkování, pro léčbu ale zatím nebyl dostupný žádný prostředek, a to by se právě teď díky jihočeským a americkým vědcům mohlo změnit. Klíšťová encefalitida, neboli zánět mozku, je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. Ročně se nemocí u nás nakazí skoro dva tisíce lidí.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz