Zahraničí

Covid zničil ženě plíce, část jí transplantovali od syna a manžela

Covid zničil ženě plíce, část jí transplantovali od syna a manžela
Zdroj: TV Nova

Ženě z Japonska poničil covid nenávratně plíce. Lékaři se proto rozhodli, že jí část plic transplantují od živých dárců, kterými se stali její syn a manžel. Podle lékařů se jednalo o první operaci svého druhu na světě.

Japonka podstoupila v kjótské univerzitní nemocnici ve středu 11hodinovou operaci, do které se zapojilo přes 30 lékařů. Týmu expertů se podařilo transplantovat ženě živou tkáň plic od jejího syna a manžela, informuje CNN.

Vedoucí operace doktor Hiroshi Date uvedl, že úspěch operace dává naději pacientům trpícím vážným poškozením plic po prodělání covidu-19. "Ukázali jsme, že nyní máme možnost transplantovat plíce od živých dárců," řekl Date ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Související obsah

Žena podle nemocnice prodělala covid už minulý rok a strávila několik měsíců na přístrojích, které dýchaly za ni. Poškození plic bylo tak obrovské, že transplantace byla jediným řešením.
Manžel a syn jsou po operaci ve stabilizovaném stavu a žena zůstává na jednotce intenzivní péče. Očekává se, že bude schopna opustit nemocnici už za dva měsíce

Transplantace od mrtvých dárců jsou v Japonsku stále velmi vzácné a živí dárci jsou podle prohlášení nemocnice považováni za lepší variantu.

Nejen zjizvené plíce jsou následkem prodělání covidu. Zde je přehled toho, s čím se lidé léčí i dlouhé měsíce po nemoci:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz