Zahraničí

Buckinghamský palác oznámil datum pohřbu prince Philipa, nebude státní

Napříč celým světem zaznívaly salvy na počest v pátek zesnulého prince Filipa. Již ráno střílela děla v australském hlavním městě. Princ Philip bude mít pohřeb 17. dubna.

Pohřeb prince Philipa plánuje Buckinghamský palác na 17. dubna na hradě Windsor, oznámil v sobotu. Nebude se ale jednat o státní pohřeb. Kvůli koronavirovým opatřením se jej bude moci zúčastnit jen 30 lidí.

Celkem 41 výstřelů padlo hned v sobotu zrána za zemřelého manžela britské královny Alžběty II. prince Philipa před australským parlamentem v hlavním městě Canberra.


Odpoledne pak zazněly salvy také ve skotském Edinburgu, waleském hradě Cardiff, Londýně a hradě Hillsborough. Střílely také lodě HMS Diamond a HMS Montrose. Princ Philip byl totiž námořním důstojníkem, bojoval i v druhé světové válce. Oslavná salva zněla také Gibraltarem.

Související obsah

Oslavná salva 41 výstřelů má dlouhou tradici. Zazněly například v roce 1901 na počet královny Victorie a v roce 1965 na počet Winstona Churchilla. Obvyklých je 21 výstřelů, které jsou vyhrazeny pro hlavy státu, dalších 20 ran se střílí, pokud jsou děla umístěná v královském parku, uvedl The Wall Street Journal.


Prince Philip zemřel v pátek ve věku 99 let na hradě Windsor, s britskou královnou byli manželé 73 let.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz