Domácí

Knihovny se od pondělí otevřou! Ve většině se uklízí a dezinfikuje

Místo čtenářů technici s dezinfekcí. Tak to v sobotu vypadalo v Národní knihovně České republiky, která se připravovala na své první návštěvníky. Ti se do ní, stejně jako do ostatních knihoven, budou moci vrátit na začátku příštího týdne.

Bílé oblečky a litry a litry dezinfekce. I tak to může vypadat v historické knihovně pražského Klementina. Na čtenáře i zaměstnance tam čekají kompletně vydezinfikované místnosti, pultíky a všechno ostatní. Akce byla velmi důkladná, ale také náročná. Nejvíce daly technikům zabrat stoly a myslet museli i na další místa.


"Veškeré plochy, kde dochází ke styku s lidmi. To znamená stoly, madla, kliky, vypínače,“ popsal Jiří Vejvoda, ředitel dezinfekční sekce firmy na servisní služby.


Neméně složitá byla ale i druhá fáze, tou bylo rozprašování. A to nejen kvůli rozsáhlému prostoru, ale hlavně kvůli historickým materiálům. Proto se používá speciální šetrná chemikálie. I když se do studovny veřejnost zatím ještě nedostane, dezinfikuje se kvůli zaměstnancům, kteří tam budou chodit pro výpůjčky.

Související obsah


"Knížky si lidé můžou pouze půjčit a odnést domů. Zatím není povoleno, aby byly v provozu studovny nebo aktivity, které vyžadují delší pobyt,“ doplnil ředitel knihovny Vít Richter.


Lidé se tak od příštího týdne dostanou jen do haly pro vyzvedávání knih. I tam se důkladně dezinfikuje. "Jakmile se knihovna otevře celá, kompletně všechny studovny včetně historických prostor, tak tyto prostory projdou dezinfekcí,“ doplnila mluvčí knihovny Irena Maňáková.


Od příštího týdne se začnou knihovny otevírat napříč celou republikou. Musí ale dodržovat hygienická opatření, především pravidlo jeden člověk na 15 metrů čtverečných.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Lucie Hlubučková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz