Zahraničí

V Evropě schválili zákaz některých letů. Lidé mají radši jet vlakem

V Evropě schválili zákaz některých letů. Lidé mají radši jet vlakem
Zdroj: Profimedia

Francouzské Národní shromáždění schválilo zákaz některých vnitrostátních letů. Konkrétně těch, které lze nahradit cestou vlakem, která není delší než dvě a půl hodiny. Zákaz je součástí klimatického zákona.

Ve Francii v prvním čtení prošel zákaz některých vnitrostátních letů. Šlo by hlavně o lety mezi Paříží a Nantes, Lyonem a Bordeaux. U nich totiž existuje možnost jet vlakem a cesta nepřekračuje hranici dvou a půl hodin.

Výjimku z nového pravidla by měly pouze lety, na které navazuje další spoj. Zákaz je součástí klimatického zákona, uvedl francouzský list Le Monde.

Související obsah

Původní návrh občanské úmluvy pro klima navrhoval čtyřhodinovou hranici pro možnost jet vlakem. Ministerstvo dopravy ale nakonec zvolila nižší hranici. "Vybrali jsme dvě a půl hodiny, protože čtyřhodinový limit obsahoval i některé vnitrozemské oblasti, jako například Centrální masiv. Bylo by to nespravedlivé, pokud jde o regionální rovnost," vysvětlil ministr dopravy Jean Baptiste Jabbari.

Nový zákon v podstatě rozšiřuje již fungující praxi. Francouzská vláda totiž v květnu 2020 přiměla národního přepravce Air France krátké lety zrušit. Vláda si tím tenkrát podmínila finanční pomoc dopravci. 

Za ochranu přírody bojují i Češi. Vymysleli jedlý kelímek:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz