Domácí

Petříčka má zatím nahradit Hamáček! Je to politické rozhodnutí, říká končící ministr

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) na pondělní tiskové konferenci potvrdil, že na postu ministra zahraničních věcí končí. Je přesvědčený, že jde o politické rozhodnutí, protože žádnou konkrétní kritiku na svou práci neslyšel. Jeho stranický šéf Jan Hamáček oznámil, že odvolání Petříčka bylo potřeba, aby ČSSD působila srozumitelně. Dočasně se chce resortu ujmout sám, poté by ho měl vystřídat současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v neděli sešel s Tomášem Petříčkem a oznámil mu, že premiéru Babišovi (ANO) navrhne jeho odvolání. Stalo se tak dva dny poté, co Tomáš Petříček prohrál volbu nového předsedy ČSSD. Skončil jako druhý, nekandidoval ani do vedení strany. Pozici předsedy obhájil právě Jan Hamáček. 

"Nemohu potvrdit, zda pan Hamáček mé odvolání už předal a zda se setkal s panem Zemanem. Předpokládám, že se tak ale stane ještě dnes,” oznámil v pondělí.

"Vnímám, že je to politické rozhodnutí," oznámil Petříček s tím, že s žádnou konkrétní kritikou práce jeho stranický šéf nepřišel. To samé se ale nedá říct o hlavě státu. "Není tajemstvím, že jsem Pražskému hradu a prezidentovi trnem v oku," oznámil Petříček. Upozornil, že s Milošem Zemanem se neshodnou nejenom v otázkách týkajících se jaderné elektrárny v Dukovanech, ale hlavně v postoji k neschválené ruské vakcíně Sputnik V., kterou prezident prosazuje.

Související obsah

Sám ministr vnitra Jan Hamáček se vyjádřil, že odvolání Petříčka je stanoviskem ČSSD. Na sjezdu podle něj navrhoval jinou koncepci postoje k vládě. Strana podle Hamáčka ale musí působit srozumitelně.

Prezidenta Zemana chce nyní Hamáček požádat, aby ho pověřil dočasným vedením resortu zahraničí, poté ho má nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Toho by měl ve funkci vystřídat poslanec sociálních demokratů Jan Birke, který už oznámil, že nabídku stát se ministrem kultury přijme. K výměně na vládních postech by mělo dojít ve středu.

"O odchodu Petříčka rozhodlo nové vedení strany, věřím, že Petříček to pochopil. Děkuji mu za práci a pokud Zaorálek nabídku přijme, tak se nezmění na zahraniční politice ani čárka - ten důvod je vnitrostranický," vysvětlil.

"Odcházím se vztyčenou hlavou, za své kroky v poslední dvou a půl letech se nestydím,“ oznámil Petříček. "Pevně jsem držel prozápadní proevropské směřování naší země,” dodal. Mrzí ho zejména to, že nedostal prostor některé věci dotáhnout do konce, a dořešit tak třeba covid pasy. 

Je ale rád, že se nyní může více věnovat rodině. ČSSD chce nadále podporovat, soustředit by se ale chtěl i na další dobrovolnické aktivity. "Budu zvažovat, kam budou směřovat mé kroky," řekl.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Na celou tiskovou konferenci se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz