Domácí

Žena trpí po operaci obřími problémy, teď se jí zastal Ústavní soud

Žena trpí po operaci obřími problémy, teď se jí zastal Ústavní soud
Zdroj: TV Nova

Ústavní soud se v pondělí zastal ženy, která po gynekologické operaci v nemocnici trpí vážnými zdravotními problémy a skončila v invalidním důchodu. Jejím případem se tak znovu musí zabývat Nejvyšší soud, který se v minulosti postavil na stranu nemocnice.

"Stěžovatelka se v řízení před obecnými soudy domáhala po Nemocnici Ivančice zaplacení částky 800 tisíc jako úhrady za bolestné a ztížení společenského uplatnění v souvislosti s gynekologickou operací, která skončila závažnými zdravotními komplikacemi," připomněl Ústavní soud.

Okresní soud Brno-venkov jí vyhověl. Vyšel z toho, že se asi tři týdny po zmíněné operaci zjistilo, že při zákroku lékaři ženě přeřízli močovod a jeho obsah se jí celou dobu vyléval do břicha.

"V důsledku toho je stěžovatelka v plném invalidním důchodu, trpí chronickým postižením páteře, je nucena užívat léky na bolest a na snížení vysokého pulzu, antidepresiva, inkontinenční a další léčebné pomůcky," uvedl Ústavní soud.

Na ženinu stranu se postavil i brněnský krajský soud, ivančická nemocnice ale podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který verdikt zrušil. A krajský soud v novém jednání žalobu ženy se zničeným zdravím zamítl.

Související obsah

Tentokrát poslala dovolání k Nejvyššímu soudu zmíněná žena, ale na rozdíl od nemocnice neuspěla. Proto se obrátila na Ústavní soud. A ten se jí nyní zastal, když naopak pokáral soudce z Nejvyššího soudu, že příliš lpí na formalitách.

"Nejvyšší soud při posuzování, zda jsou v dovolání obsaženy údaje o jeho přípustnosti, nesmí rozhodovat přepjatě formalisticky. Opačný postup může vést až k porušení základního práva na soudní ochranu podle Listiny základních práv a svobod, což se v tomto případě stalo," vyhlásili nyní ústavní soudci.

Spor se tak opět vrací k Nejvyššímu soudu, který má povinnost se řídit právním názorem ústavních soudců. Žena se tak podle všeho nakonec bolestného dočká.

Nedávno Ústavní soud řešil vyhlášení nouzového stavu v Česku. K čemu dospěl, si připomeňte v reportáži TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz