Domácí

Zeman odvolal ministra Petříčka! Řízením resortu pověřil Hamáčka

Zeman odvolal ministra Petříčka! Řízením resortu pověřil Hamáčka
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v pondělí odvolal ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a vedením resortu prozatímně pověřil současného ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Podle šéfa sociálních demokratů jde o rozhodnutí nového vedení strany.

Prezident republiky Miloš Zeman odvolal na návrh předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) Tomáše Petříčka z vedoucí funkce na ministerstvu zahraničních věcí.

Tomáš Petříček se o svém konci ve vládě dozvěděl na nedělní schůzce, kterou měl právě se šéfem ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. "Nezaznamenal jsem kritiku k mé práci, ale vnímám to, že to je politické rozhodnutí a respektuji, že nové vedení sociální demokracie tak chce učinit," prohlásil na mimořádném brífinku v pondělí.

Související obsah

Petříček se ucházel o funkci šéfa ČSSD na víkendovém sjezdu strany ale post obhájil Hamáček. O odvolání Petříčka z čela ministerstva zahraničí se spekulovalo už týdny. Jeho konec si přál sám prezident Zeman, a to kvůli Petříčkovu postoji k vakcíně Sputnik V.

Hamáček se v na tiskové konferenci vyjádřil, že odvolání Petříčka je stanoviskem ČSSD. Na sjezdu podle něj navrhoval jinou koncepci postoje k vládě. Strana podle Hamáčka ale musí působit srozumitelně. "Potřebuji tým, který bude mluvit jedním hlasem," prohlásil.

Hamáček by chtěl jako šéfa diplomacie současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka, jehož post by zastal poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). Birke funguje ve Sněmovně jako člen hospodářského výboru nebo výboru pro bezpečnost. Zaorálek ale s rozhodnutím váhá. 

Místopředseda vlády prostřednictvím premiéra Andreje Babiše požádal prezidenta, aby ho dočasně pověřil vedením ministerstva zahraničí. A prezident souhlasil. 

"Prezident republiky pověřil na návrh předsedy vlády místopředsedu vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka řízením Ministerstva zahraničních věcí," informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident už dříve prohlašoval, že s případným odvoláním Petříčka nebude dlouho otálet. "Není tajemstvím, že jsem Pražskému hradu a prezidentovi trnem v oku," oznámil Petříček. Upozornil, že s Milošem Zemanem se neshodnou nejenom v otázkách týkajících se jaderné elektrárny v Dukovanech, ale hlavně v postoji k neschválené ruské vakcíně Sputnik V.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Více o konci ministra zahraničí Tomáše Petříčka v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz