Počasí

Platí nová výstraha! Sněžit bude déle. Meteorologové řekli, kdy se oteplí

Ačkoli byla neděle slunečná a chvíli to vypadalo, že se Češi konečně dočkají jara, hned další den meteorologové vydali výstrahu před sněhem. Ta byla původně platná do úterní půlnoci, nyní ji pro některé oblasti prodloužili až do pátku. Z dlouhodobé předpovědi počasí však vyplývá, že oteplení přijde už brzy.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v úterý rozšířil výstrahu. Ve třech krajích má sněžit až do pátku, místy přitom může napadnout i více než 20 centimetrů sněhu. Až 15 centimetrů nového sněhu pak může napadnout v Jihomoravském kraji, kde platí varování až do středy.

Aktuální výstrahy


První výstraha platí od úterní jedenácté hodiny ráno do středeční půlnoci a týká se velké části východu republiky. Podle varování napadne v polohách nad 600 výškových metrů 5 až 15 centimetrů nového sněhu.

Výstraha platí pro Jihomoravský kraj (Veselí nad Moravou), Olomoucký kraj (Mohelnice, Olomouc, Šternberk, Uničov), Zlínský kraj (Bystřice pod Hostýnem, Luhačovice, Uherský Brod, Valašské Meziříčí, Vizovice, Zlín) a Moravskoslezský kraj (Nový Jičín, Vítkov).

Druhá výstraha má platnost až do páteční půlnoci. V polohách nad 600 výškových metrů by mělo na některých místech napadnout 5 až 15 centimetrů sněhu, na horách až 20 centimetrů. Ve středu a ve čtvrtek nad 800 výškových metrů 10 až 25 cm za den.

Výstraha se týká Olomouckého kraje (Jeseník, Šumperk, Zábřeh), Zlínského kraje (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín) a Moravskoslezského kraje (Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov, Třinec).

"Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby," varuje ČHMÚ.

Související obsah


 

Brzy se oteplí, slibují meteorologové


Meteorologové zároveň zveřejnili měsíční předpověď počasí. Z té vyplývá, že zbytek dubna a začátek května bude chladnější než obvykle, přesto bychom se brzy mohli dočkat alespoň mírného oteplení. A to už příští týden.

Meteorologové předpokládají, že teploty by se v denních maximech mohly dostat až na 16 °C. A na přelomu dubna a května by to mělo být ještě příjemněji, rtuť teploměru se může vyšplhat i na více než 20 °C.

"Předpokládáme, že období od 12. dubna do 9. května 2021 bude na našem území jako celek teplotně podprůměrné. Výrazně chladný bude první týden, v následujících týdnech by se mělo zvolna oteplovat, ale teploty pravděpodobně zůstanou v intervalech běžných nebo slabě podprůměrných hodnot pro danou roční dobu," informují meteorologové.

V následujících týdnech má ale nadprůměrně pršet, místy dokonce sněžit. "Výrazně nejvíce srážek očekáváme, co se týká celostátního průměru, v prvním (tomto) týdnu. V důsledku toho bude přibývat sněhu na horách, zejména na severovýchodě území. Během dalších třech týdnů se očekávají srážky menší, ale pravděpodobně zůstanou v intervalech běžných hodnot pro toto roční období," upozorňuje ČHMÚ. 

V současné době platí v Česku výstraha před sněhem - a to od půlnoci z pondělí na úterý na následujících 24 hodin a týká se velké části východu republiky. Podle varování napadne v polohách nad 400 výškových metrů 5 až 15 centimetrů nového sněhu. V Beskydech by mohlo napadnout i čtvrt metru.

Podle policistů je zatím situace na silnicích klidná. "Nemáme hlášené žádné mimořádnosti," sdělila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Nevylučuje ale, že situace se může ještě zhoršit. "Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti," dodala.

Meteorologové prodloužili výstrahu před sněžením. Podívejte se na reportáž Televizních novin ZDE:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin. 
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz