Domácí

ČHMÚ vydal výstrahu před sněhem. Podívejte se, kde napadne. MAPY

Zatímco v neděli to už vypadalo, že otěže v Česku konečně přebírá jaro, opak je pravdou. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se totiž velmi brzy znovu výrazně ochladí a bude dokonce sněžit. A to nejen na horách. Dopoledne pak úřad vydal výstrahu právě před novou sněhovou pokrývkou.

Výstraha platí od půlnoci z pondělí na úterý po následujících 24 hodin a týká se velké části východu republiky. Podle varování napadne v polohách nad 400 výškových metrů 5 až 15 centimetrů nového sněhu.

Výstraha platí pro výše položené části Jihomoravského (Veselí nad Moravou), Olomouckého (Jeseník, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínského (Bystřice pod Hostýnem, Luhačovice, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Zlín) a Moravskoslezského kraje (Bílovec, Bruntál, Český Těšín, Havířov, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Ostrava, Rýmařov, Vítkov).

ČHMÚ vydal výstrahu před novým sněhem:

Zdroj: ČHMÚ

V částech Beskyd přitom může podle výstrahy napadnout až čtvrt metru nového sněhu. Tato část výstrahy se týká ve Zlínském kraji okolí Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína a v Moravskoslezském kraji Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Jablunkova a Třince.

Meteorologové nabádají k opatrnosti zejména řidiče, kteří se mají podle nich při cestách do hor vybavit nejen zimními pneumatikami, ale také sněhovými řetězy. A jaké počasí nás čeká po zbytek týdne?

Mapy srážek na následující dny:

 

"Přes naše území přejde k jihovýchodu zvlněná studená fronta. Za ní k nám bude proudit studený vzduch od severu. Postupně bude počasí u nás ovlivňovat okraj tlakové výše, která se z oblasti Norského moře přesune nad jižní Skandinávii a příliv studeného vzduchu bude slábnout," píší v pondělí ráno meteorologové.

V pondělí budou teploty výrazně jiné v různých částech Česka. "Během dne zataženo až oblačno, ve východní polovině území zpočátku až polojasno. Od západu občas déšť nebo přeháňky, na západě a postupně i jinde většinou nad 600 m a při vyšší intenzitě i níže, srážky sněhové. K večeru na západě ustávání srážek. Nejvyšší denní teploty od 3 °C na severozápadě do 18 °C na jihovýchodě území, v 1000 m na horách od -2 °C v Krušných horách do +9 °C v Beskydech," slibuje předpověď.

Související obsah

V úterý už ochlazení zasáhne celou republiku. Bude zataženo až oblačno, zejména v jihovýchodní polovině území se objeví občasné sněžení, na východě trvalejší. Jinde ojediněle sněhové přeháňky, které mohou ve výškách pod 500 m přecházet ve srážky smíšené nebo déšť. Nejnižší noční teploty budou v rozmezí +2 až -2 °C, nejvyšší denní 2 až 6 °C, v Čechách místy i 8 °C.

Zamračená a "ozdobená" sněhem bude podle předpovědi i středa. "Zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky nebo občasné sněžení, na východě trvalejší. Na západě Čech místy až polojasno a srážky jen ojediněle. V polohách pod 400 m přechodně srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, přes den 2 až 7 °C," uvádí ČHMÚ.

Sněžit má i ve čtvrtek, přes den se oproti středě navíc ještě o chlup ochladí. Bude zataženo až oblačno, na většině území i sněhové přeháňky nebo občasné sněžení, na západě srážky jen ojediněle. V polohách pod 400 m přechodně srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 1 až 6 stupňů.

V pátek se má mírně oteplit a postupně má ubývat srážek i mraků. "Zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky nebo občasné sněžení, pod 600 m postupně srážky dešťové. Během dne ubývání srážek a částečně i oblačnosti. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, přes den pak 5 až 9 °C," předpovídají experti z ČHMÚ.

Mírně oteplovat se má i od soboty do pondělí. Podle předpovědi bude oblačno až polojasno s ojedinělými přeháňkami. Nejnižší noční teploty +4 až -1 °C, ty denní vystoupají z 6 až 11 stupňů postupně až na rozmezí od 10 do 15 °C.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz