Domácí

Významný krok v léčbě rakoviny! Přelomový lék jde do další fáze

Česká biotechnologická firma Sotio ze skupiny PPF zaznamenala úspěch při vývoji přípravku proti rakovině. Výsledky studií ukázaly, že má nadějný potenciál při likvidaci nádorových buněk. Začátkem příštího roku chce přípravek podat prvním pacientům.

Přípravek SOT102 firma Sotio představila na mezinárodním kongresu. Výsledky preklinických studií prokázaly nadějný potenciál eliminovat nádorové buňky u rakoviny žaludku a slinivky břišní.

V rámci výzkumu byl lék testovaný na deseti myších modelech s buňkami pacientů s rakovinou žaludku, slinivky, jater, tlustého střeva a plic. Dokázal zničit nádorové buňky u všech z nich. Testování zároveň prokázalo, že léčba je zvířaty dobře snášená a nemá významné vedlejší účinky.

"Závěry z našeho preklinického výzkumu přípravku SOT102 naznačují nejen jeho bezpečnost, ale rovněž vysokou účinnost u nádorových modelů. Na základě těchto výsledků jsme se rozhodli pro realizaci klinické studie, do níž bychom chtěli zařadit první pacienty na začátku roku 2022," prozradil generální ředitel Sotio Radek Špíšek.

Související obsah

V tuto chvíli tak firma připravuje žádost o registraci klinické studie. Výzkum se bude zaměřovat na pacienty s rakovinou žaludku a slinivky břišní. "SOT102 je přípravek na bázi tzv. antibody-drug conjugates (ADC), která umožňuje cílené dodání vysoce účinné chemoterapie pomocí protilátek rozpoznávajících bílkoviny specifické pro nádorové buňky," vysvětluje technologii firma ve své tiskové zprávě.

Biotechnologická společnost Sotio, která je stejně jako TV Nova součástí skupiny PPF, se zaměřuje na výzkum a vývoj přípravků pro léčbu rakoviny. Působí v řadě evropských i mimoevropských států a spolupracuje na výzkumu se zahraničními společnostmi, např. švýcarskou NBE-Therapeutics.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz