Zajímavosti

Trápí vás nespavost? Sedm potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

Trápí vás nespavost? Sedm potravin, kvůli kterým nemůžete usnout
Zdroj: Thinkstockphotos

Příčin špatného usínání může být mnoho od stresu přes nevhodné návyky až po závažné onemocnění. Na vině mohou být i potraviny, které si dopřáváme ve večerních hodinách. Podívejte se, kterým z nich je lepší se před ulehnutím do postele vyhnout.

Čokoláda

Večerní pojídání čokolády není dobré ani pro naše tělo, ani pro spánek. "Čokoláda obsahuje kofein. Nejvíce ho je obsaženo v tmavé formě čokolády. Kofein se nachází v kakaových luscích, které se využívají k její výrobě. Pokud sníte čokoládu obsahující cukr, nabudíte na krátkou chvíli tělo, ale na druhou stranu vám tělo nepoděkuje, jelikož vyžaduje spánek," vysvětluje propagátor zdravotního životního stylu ze společnosti PRIMULUS David Buchta.

Zelený čaj

Zelený čaj pomáhá předcházet srdečním chorobám a snížit riziko onemocnění rakovinou, je také skvělým pomocníkem při spalování tuků. Před spaním je ale lepší se mu vyhnout vzhledem k tomu, kolik obsahuje kofeinu. Nenahrazujte ho ani černým čajem, ten má v sobě ještě větší množství kofeinu.

Červené maso

Hovězí, skopové, vepřové, kachní nebo husí maso. To všechno jsou zástupci tzv. červeného masa, které obsahuje mnoho bílkovin. "Před spaním bychom neměli toto maso jíst, jelikož si tělo během spánku nemusí nejlépe poradit s trávením proteinů," říká Buchta. Hovězí steak nebo kachna se zelím k večeři tak nejsou tou nejlepší volbou.

Související obsah

Káva

Někteří lidé pijí kávu kvůli její chuti, jiní proto, aby zůstali vzhůru a neusínali. Její popíjení ve večerních hodinách tak rozhodně vhodné není. Důvod je prostý, opět se jedná o kofein. Pokud se chcete dobře vyspat, vynechejte kávu alespoň čtyři až šest hodin předtím, než ulehnete do postele.

Tučná jídla

Po tučných pokrmech může naše tělo začít špatně trávit, což je stav, který při usínání nikdo nechce. Dostavit se může i nevolnost od žaludku. Pokud máte nutkání si například u televize večer něco dát, zvolte raději něco lehčího a brambůrky nechte zavřené ve spíži.

Související obsah

Pikantní pokrmy

Ani ostrá jídla nejsou před spaním vhodná. Mexická nebo indická kuchyně tak navečer není pro tělo ideální. "Během spánku se proces trávení zpomaluje, a navíc musí tělo na trávení ostrých těžkých jídel vydat velké úsilí. Některé články dokonce hovoří o skutečnosti, že pokud si dáte před spaním ostré jídlo, můžete mít s velkou pravděpodobností noční můry," varuje Buchta.

Které ovoce a zeleninu před spánkem raději vynechat?

Ovoce a zelenina by měly být nedílnou součástí našeho jídelníčku, některým druhům bychom se ale před spaním ale přece jen měly vyhnout. Například květák nebo brokolice se sice podílí na tvorbě serotoninu, který podporuje kvalitní spánek, obsahují ale také vlákninu, která se těžce tráví.

Na trávení jsou náročné také například pomeranče, maliny nebo celer. Před ulehnutím do postele byste neměli jíst ani třešně.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz