Zahraničí

Dánsko nebude očkovat vakcínou od AstraZenecy, změna čeká i Německo

Dánsko se rozhodlo přestat očkovat vakcínou od firmy AstraZeneca. Ve středu to uvedla dánská televize TV2 s tím, že země tak učiní kvůli obavám z krevních sraženin. K podobnému kroku se rozhodlo také Německo, které v druhé dávce nebude AstraZenecou očkovat mladší 60 let.

Dánské úřady pozastavily očkování vakcínou od AstraZenecy už 11. března poté, co se u několika lidí objevily po očkování nebezpečné krevní sraženiny. Země se tak stane prvním státem v Evropě, který přestane vakcínou očkovat úplně.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu informoval, že kontaktoval českého velvyslance kvůli možnosti odkoupení vakcín od Dánska. "Pověřil jsem velvyslance ČR v Kodani, aby okamžitě kontaktoval dánské úřady a oznámil zájem ČR odkoupit od Dánska všechny vakcíny AstraZeneca," informoval na twitteru Hamáček.

Německo bude vakcínu AstraZeneca podávat jen lidem starším 60 let. Rozhodli o tom v útreý ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí. "Toto rozhodnutí poskytne lidem stejně dobrou ochranu," uvedl bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek. Informaci přinesl portál dw.com.

"Pozitivní zpráva je, že AstraZeneca bude dále nabízena těm, kteří jsou starší 60 let. Vakcína je efektivní," potvrdil portálu Holetschek.

Související obsah

Těm mladším bude nabídnuta vakcína BioNTech-Pfizer nebo Moderna. Důvodem jsou opět krevních sraženiny. Ty se v Německu objevily v několika málo případech u lidí, kteří již dostali první dávku vakcíny.

O možném výskytu krevních sraženin informovala minulý týden Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Podle agentury jde o velmi vzácné vedlejší účinky. Zároveň bylo také zdůrazněno, že přínos vakcíny převyšuje její možná rizika.

Vakcína AstraZeneca byla navíc před několika týdny nenápadně přejmenována na Vaxzevria. Výrobce ale neuvedl, proč k tomuto kroku přistoupil.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
 

Státy omezují očkování vakcínou AstraZeneca: Důvodem jsou krevní sraženiny. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

 

Anna Křenková TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz