Zahraničí

Léková agentura: AstraZeneca má víc přínosů než rizik. Krevní sraženiny ale potvrdila

Evropská léková agentura (EMA) dospěla k závěru, že krevní sraženiny by měly být uváděny jako velmi vzácné nežádoucí účinky očkování vakcínou společnosti AstraZeneca. Zároveň potvrdila, že přínosy této vakcíny převyšují rizika.

Ve středečním oficiálním prohlášení EMA napsala, že odhalila možnou souvislost mezi očkováním vakcínou AstraZeneca a případy krevních sraženin. "Bezpečnostní výbor agentury dnes dospěl k závěru, že neobvyklé krevní sraženiny se snížením množstvím krevních destiček by měly být uvedeny jako velmi vzácné nežádoucí účinky přípravku Vaxzevria (dříve vakcína AstraZeneca)," informovala.

Agentura apeluje na zdravotníky i veřejnost, aby si byli vědomi toho, že do dvou týdnu od očkování se u nich mohou tyto velmi vzácné nežádoucí účinky vyskytnout. Podle dostupných údajů zatím není možné říci, jaké jsou rizikové faktory. Většina hlášených případů se podle EMA týkala žen mladších 60 let.

Výbor zároveň vyzývá lidi, aby okamžitě kontaktovali lékaře, pokud byli očkovaní vakcínou AstraZeneca a objevily se u nich příznaky krevních sraženin a sníženého množství krevních destiček. Jedná se o dušnost, bolest na hrudi, otoky nohou, přetrvávající bolesti břicha, neurologické problémy jako silné bolesti hlavy nebo rozmazané vidění, drobné krvavé skvrny pod kůži v oblasti vpichu.

Související obsah

Dodává však, že pravděpodobost výskytu těchto vedlejších účinků je velmi malá. "Onemocnění covid-19 je spojené s rizikem hospitalizace a úmrtím. Hlášená kombinace krevních sraženin se snížením množstvím krevních destiček je velmi vzácná. Celkový přínos vakcíny tak převyšuje rizika vedlejších účinků," zdůrazňuje agentura.

Ke 22. březnu výbor přezkoumal přes 80 případů trombózy (srážení krve), z nichž 18 skončilo smrtí. Šest desítek zkoumaných případů se týkalo mozkové žilní trombózy, zbytek splanchnické žilní trombózy, při které hrozí poškození střev a jater. V obou případech se jedná o poměrně vzácné typy trombózy.

Už v úterý před oficiálním prohlášením jeden z expertů z agentury EMA potvrdil souvislost mezi trombózou a očkováním AstraZenecou.

Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz