Zahraničí

Alžběta se zamilovala do prince Philipa už jako 13letá. Unikátní záběry

Zesnulý princ Phillip a britská královna Alžběta druhá se seznámili ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Tehdy 13letá princezna se zamilovala do o 5 let staršího šlechtice. Nakonec spolu prožili téměř 74 let manželství. Podívejte se na exkluzivní záběry z doby, kdy se mladý šlechtic připravoval na kariéru v královském námořnictvu.

Temperamentní, mladý námořní kadet. Tak o princi Philipovi mluví historici. K britskému válečnému námořnictvu se v té době ještě nepříliš známý šlechtic s řeckými a dánskými kořeny připojil v roce 1939. Charismatický mladík, který v té době oslavil 18. narozeniny, budoucí královně učaroval.

"Princ Philip nastoupil jako kadet na Královskou námořní akademii v květnu roku 1939. Velmi tam vynikal a dokonce tam získal ocenění nejlepší kadet. Důležitější ale je, že právě tam potkal princeznu Alžbětu. Pozval ji na prohlídku akademie a tak se zrodil jejich dlouhý a pevný vztah," uvedl admirál Tony Radakin.

Princ se Alžbětě a členům britské královské rodiny, jak je vidět na unikátních archivních záběrech, stále držel po boku.

Související obsah

Během svého působení v námořnictvu se Philip během druhé světové války účastnil bitev v Indickém oceánu, Středomoří a Tichomoří. Za statečnost v bitvě u řeckého mysu Matapan byl dokonce vychvalován.

"Jeho velkorysost a jeho nadšení z vykonávání práce u námořnictva a jeho pochopení našich hodnot z něj udělalo našeho velice blízkého přítele a všem nám bude nesmírně chybět," pokračoval Radakin.

Dva roky po skončení války si princ Philip v 26 letech Alžbětu vzal. Své ano si řekli ve Westminster Abbey. Kariéry námořního důstojníka se ale ani po svatbě s budoucí panovnicí nevzdal.

Související obsah

Od námořnictva odešel až po čtrnácti letech ve službě poté, co Alžběta usedla na trůn.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Hana Jelínková, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz