Zahraničí

Princ Philip byl miláčkem národa! Pro sňatek s Alžbětou II. mnohé obětoval

Šlechtic, milující manžel, dědeček, příslušník válečné generace, vtipálek vždy sršící energií a muž, který si složitě hledal svou pozici. Tak by se dal popsat princ Philip. Jeho životní pouť začala téměř před 100 lety v Řecku a skončila v pátek na zámku Windsor ve Velké Británii.

Od prince k uprchlíkovi, od válečného hrdiny až k manželovi britské královny. Palác měl už tehdy ke svatbě Philipa s následnicí trůnu výhrady hlavně kvůli jeho původu a minulosti. Sňatek nakonec dostal zelenou, ale ženich musel mnohé obětovat.


"On do té doby britským občanem nebyl. Aby si ho mohl nárokovat, musel se také vzdát cizích titulů,“ vysvětlil bývalý velvyslanec Michael Žantovský.

Související obsah


Philip se zřekl nároku na řecký trůn a přijal britské občanství. Kvůli královně přestal kouřit a vzdal se kariéry u námořnictva. Jejich děti dostaly po královně příjmení Windsor. Princ se se svou rolí vyrovnal a stal se i inovátorem. Právě on přesvědčil Alžbětu II., aby její korunovaci přenášela televize. Věnoval se i charitě, byl patronem více než 800 spolků.


Na začátku 60. let začal bojovat za ochranu ohrožených zvířat a později apeloval na řešení ekologických problémů. "Jednou z největších výhod naší planety je, že tu máme obnovitelné zdroje. Jenom šílenci by své zdroje využili bez toho, aby je obnovovali,“ řekl tehdy princ Philip.


Princ Philip proslul i jako řečník, i když někdy budil kontroverzní reakce. Německého kancléře oslovil "pane říšský kancléři", tedy titulem, který naposledy používal Adolf Hitler. K tradičně oděnému nigerijskému prezidentovi zase prohlásil, že vypadá, jako by měl pyžamo. Vtipkoval prý na každém kroku.

Související obsah


S odchodem prince Philipa pomalu končí jedna éra. Je to éra lidí, kteří zažili 2. světovou válku, královskou rodinu dovedli do 21. století a museli hledat rovnováhu mezi tradicí a modernizací. Princ Philip byl miláčkem národa a oporou královny Alžběty, se kterou strávil v manželství 73 let.

Celý svět za prince Philipa truchlí. Hold mu dnes vzdali vojáci britské armády. Jakým způsobem, se můžete podívat v reportáži TV Nova:

Jaká je atmosféra v Anglii? To zjišťovala reportérka TV Nova Kateřina Pifflová:


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz