Zahraničí

Přípravy pohřbu prince Philipa vrcholí. Vojáci nacvičují do úmoru

Pohřeb manžela královny Alžběty II. proběhne už za dva dny a přípravy vrcholí. Vévoda z Edinburghu byl 14 let důstojníkem britského královského námořnictva a bez vojenských poct se tak neobejde ani poslední rozloučení. Členové britských ozbrojených sil už nacvičují ve výcvikovém centru.

Královské námořnictvo, námořní pěchota, armáda a královské letectvo. Členové a členky všech složek britských ozbrojených sil mají napilno. Už v sobotu se zúčastní smutečního průvodu, který bude doprovázet rakev prince Philipa. A přípravy vrcholí.

Operace Forth Bridge, jak nácvik na Philipův pohřeb krycím jménem nazývají, musí proběhnout přesně podle plánu. Britští velitelé kontrolují celek i jednotlivce - hlava musí být skloněná a zbraň svěšená podél těla v přesně stanoveném úhlu.

Rakev poveze speciální typ Land Roveru, který vévoda z Edinburghu pomáhal sám navrhnout. Pojede v doprovodu členů britských ozbrojených sil a princových nejbližších do kaple sv. Jiří na hradu Windsor. Podle nejnovějších informací nebudou mít pozůstalí na sobě při posledním rozloučení uniformy, ale smuteční oblečení.

Související obsah

Kvůli smrti prince Philipa stále truchlí lidé po celém světě. Vzpomínají na něho i na řeckém ostrově Korfu, kde se před necelými sty lety narodil. Tamní obyvatelé přišli na poctu prince Philipa položit květiny před vchod do kostela svatého Jiří, kde byl pokřtěn.

"Žil tu rok a půl. V roce 1922 byl donucen odejít se svým otcem do exilu. Jeho křtiny tady ale byly velice významnou událostí," tvrdí šéf městské rady Dimitris Metallinos.

Vzpomínají i členové britské královské rodiny. Vnuk prince Philipa - princ William s chotí Kate ukázali na sociálních sítích dosud nezveřejněné fotky královského páru s pravnoučaty. A o své vzpomínky na otce se se světem podělil i Philipův nejstarší syn, princ Charles.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz